Українська література - шкільні твори - 2023

Жінки у п’єсі І. Кочерги «Ярослав Мудрий»

Всі публікації щодо:
Кочерга Іван

Роль жіночих образів у п’єсі «Ярослав Мудрий». (П’єса «Ярослав Мудрий» — це показ чоловічого світу, в якому домінують війни, політичні амбіції, боротьба. Доньки Ярослава, князівни Єлизавета й Анна, проста дівчина Милу- ша — це уособлення світу любові, добра, відданості. Між цими двома світами нема антагонізму, вони взаємодіють, та саме жіноче начало наповнює п’єсу світлими тонами).

II. Моральні цінності, ідеали героїнь п’єси «Ярослав Мудрий».

1. Дружина Ярослава Інгігерда. (Скандинавська принцеса Інгігерда не хоче змиритися з тим, що Ярослав в усіх своїх діях опирається на власний народ, розраховує на допомогу співвітчизників. Вона бачить, що варяги втрачають свій вплив при дворі, і готує змову проти чоловіка. Довгі роки вона живе в Києві. Тут вона народила і виростила дітей, але для неї Ладога — це все ще Альдейгюборг, а Новгород — Гольмгард, у якому править варяг Ульф. Потрібні були роки й горе, суворі обмеження в монастирі, щоб вона навчилась цінувати «любов і мир родинного житла»).

2. Образи доньок Ярослава. (Єлизавета — улюблена донька Ярослава. Це ніжна, з глибокою душею дівчина. Вона любить книжки і шукає в них відповідь на питання: «Чи не знав якийсь мудрець такого заповіту, щоб утворився спокій на землі і люди мудро, як в раю, жили?..» Норвезький король Гарольд завоював її серце не військовими перемогами, а тим, що привіз терновий вінець із могили Йоанна Дамаскіна і сам у пісні розповів про своє кохання. Друга донька, Анна, повинна з волі Ярослава вийти за французького короля і виїхати до чужого, далекого Парижа. Вона не хоче цього робити, бо понад усе любить Київ, але розуміє, що не повинна противитись батьковій волі. Молоді князівни — розумні, талановиті, люблячі доньки і справжні патріотки своєї Батьківщини).

3. Образ Милуші. (Милуша — проста дівчина. Душа її наповнена любов’ю до київського каменщика Журейка, але її коханий не може залишатись у Києві. Він повинен якомога швидше тікати і кличе Милушу з собою. Та дівчина не може покинути батька, домівку, Київ і просить коханого почекати ще хоч одну ніч: вона піде до князя і на колінах благатиме Ярослава помилувати Журейка. Милуша йде на смерть, щоб захистити свого коханого від підлих зрадників. Цей трагічний образ простої дівчини показує силу духу слов’янської жінки).

III. Жіночі образи п’єси «Ярослав Мудрий» — це уособлення чистоти, любові і духовної сили. (Жіночі образи в п’єсі стоять на другому плані, але вони — не тло для основної дії, а її активні учасники. Єлизавета, Анна, Милуша дивують нас чистотою, силою духу, умінням точно і виважено визначити свої пріоритети у житті. І навіть Інгігерда викликає повагу своєю цілеспрямованістю у досягненні мети, якою б примарною вона не була. Інгігерда — не ворог своєму чоловікові, вона впевнена, що діє в його інтересах і в інтересах своїх співвітчизників-варягів).