Українська література - шкільні твори - 2024

Поетичні афоризми Івана Кочерги

Всі публікації щодо:
Кочерга Іван

Ярослав Мудрий» та «Свіччинне весілля» — вершина творчості Івана Кочерги. (Іван Кочерга створив два прекрасні історичні твори — драматичні поеми «Ярослав Мудрий» та «Свіччине весілля». У цих творах він намагався не тільки і не стільки відтворити хронологічний перебіг історичних подій, скільки передати дух епохи, а й передати загальні ідеї, певні філософські узагальнення. Перлини мудрості черпаємо ми з творів письменника).

Мудрість поезії (за цитатами з творів І. Кочерги). (Іван Кочерга мав великий літературний талант. Але, судячи з його творів, він також був мудрою людиною з розсудливими, виваженими поглядами на життя, далекий від радикальності і так само далекий від пасивної життєвої позиції. Деякі цитати з його творів наближаються до афоризмів своєю влучністю та глибиною думки).

«Життя є праця». (Це універсальне висловлювання можна взяти собі за життєвий девіз. Особливо, якщо зрозуміти, що праця і життя у цьому висловлюванні — не абстрактні поняття, а дія, дія душевна та фізична. Тож, я гадаю, якщо сповнити своє життя працею фізичною, працею інтелектуальною та працею душі з метою самовдосконалення, людина зможе бути по-справжньому щасливою, досягти гармонії із собою та оточуючими).

«Немає квітів на труні поета, один лиш терен там росте». (Поети та письменники багатьох часів зверталися до теми долі поета, митця у світі, його місії на цій землі. Більшість із них сходилася на тому, що поет має беззаперечно служити своєму народові і людству взагалі, робити життя людей світлішими, сповнювати його красою і гармонією, нести своїми творами оновлювальну силу мистецтва. Але поет не повинен вимагати собі слави та визнання, бо він має отримувати задоволення від служіння людям, — не заради високої слави, грошей чи визнання створює поет свої шедеври, а задля високої мети).

«Свічки мирної не варта та країна, що в боротьбі її не засвітила». (Іван Кочерга порушив проблему боротьби народу за свою долю у драматичній поемі «Свіччине весілля». Митець виступав проти громадянської пасивності, проти бездієвості, коли йдеться про щастя родини та цілого народу. Іван Кочерга був упевнений, що молитвами та жалінням у відриві від конкретних дій важко досягти мети. Цю свою думку він вклав у вуста одного з персонажів твору).

«Так беремо ми в юності супругу, проте її не знаємо тоді, і лиш в тривогах, втратах і біді на схилку днів пізнаємо в ній друга.» (Створюючи образ Ярослава Мудрого в однойменній драматичній поемі, Іван Кочерга намагався показати всю суперечливість цієї історичної постаті, в тому числі і як особистості. Автор висловлює морально-етичні погляди, що можуть бути використаними за будь-яких часів).

Шукання правди. (Іван Кочерга у своїх творах намагався поєднати правду історичну із правдою життєвою, із широким філософським узагальненням. Саме цьому ми завдячуємо перлинам мудрості, що рясно розсипано драматичними поемами письменника).