Українська література - шкільні твори - 2023

Характеристика Пугач «Чорная рада», Куліш

Всі публікації щодо:
Куліш Пантелеймон

Риси характеру героя: гордість і щира правдивість; порядність і справедливість; відвертий порадник; діє по велінню совісті й правди; людська доброта; вимогливість до порушників звичаїв; суворий і водночас співчутливий.

Політичні погляди: носій і захисник давніх демократичних порядків, традицій і звичаїв; дотримання козацького законодавства; підтримка демократичних порядків, рівності між людьми, соціальної справедливості; прагнення приборкати гнобителів народу, обмежити владу панства, припинити урядову сваволю; «січовий дід» — своєрідний суддя.

В образі «січового діда» Пугача втілено кращі запорозькі традиції. Він всюди бореться за правду: то з’являється з міщанами у світлицю Гвинтівки і вимагає повернути їм не по праву захоплені воли, то відшукує Кирила Тура, коли той порушив запорозькі звичаї, і вимагає судити його.

Під час покарання козака Тура він найсильніше б’є його києм. А після покарання «батько Пугач» прийшов на трапезу до Кирила, і то вже була велика честь усьому куреневі.

На Чорній раді Пугач активно підтримував Брюховецького, та коли побачив, що Брюховецький, захопивши гетьманську булаву, швидко виявив свою зневагу до старих запорожців, він рве стосунки з гетьманом, захищає демократичні запорозькі звичаї.