Українська література - шкільні твори - 2023

Романтичний характер оповідання П. Куліша «Орися»

Всі публікації щодо:
Куліш Пантелеймон

Варіант 1

Треба відзначити, що оповідання «Орися» має надзвичайно романтичний характер. Головний персонаж оповідання — українська дівчина Орися, має усі риси, притаманні романтичному образу. Вона вродлива, вірить у сни та призначення долі. Її життя теж проходить дещо романтично. До неї сватається безліч залицяльників, але вона всім відмовляє, бо знає, що ще не настав той час, коли вона зустрінеться із своїм нареченим, судженим.

Її зустріч із коханим теж овіяна романтикою. Вперше вона бачить його у відображенні кришталевих вод ріки Трубайло, приймаючи за переяславського князя, приреченого блукати по пущі вічно. Повернувшись додому, Орися зустрічає його у своїй світлиці і тут тільки дізнається, що він її засватав у батька. Її мрія здійснилася, вона нарешті зустрілася з коханим, який теж дуже кохає її. Кохання їх виникло з першого погляду, що само по собі досить романтично.

Закінчується оповідання щасливо, Орися виходить заміж і народжує дитину.

Отже, в оповіданні наявні усі ознаки романтичного стилю.

Варіант 2

Оповідання «Орися» — чудовий твір Пантелеймона Куліша, сповнений романтизму та ліризму. Воно відрізняється пісенністю мови, яскравими образами, близькістю до народної творчості.

З самого початку оповідання ми поринаємо в якийсь казковий світ. Перед нами постає невеличке село Війтовці, маєток сотника Таволги та головна героїня — сотниківна Орися. Це була гарна дівчина, пишна, вродлива, працьовита, весела… Знали її по всій Україні… «Багато хлопців залицялося до неї, але «не було козацтву приступу до неї», ніхто не запав Орисі в душу.

Доля дівчини тісно переплелася з місцевою легендою. Якось Орися зі своїми дівчатами поїхала до річки прати білизну, а візницею взяла старого козака Гриву. Від нього й почула вона цікаву розповідь про те, звідки пішла назва Турової кручі. Немовби колись давно правив цією землею князь. Понад усе на світі він любив полювати й одного разу натрапив на стадо золоторогих турів, а поряд з ними побачив дівчину «чудовної краси». Князь закохався в красуню, але не зумів догодити їй, за що був приречений блукати «по пущі по всі вічнії роки».

Ця історія дуже вразила Орисю. Вже здається їй, що ось-ось вийдуть з води зачаровані тури чи з’явиться на горі красень-князь. Аж дивиться в річку, а там відбивається чоловіча постать на сивому коні! Невже герой з легенди? Як виявилося, козак: їде до Війтовців свататись.

Засмутилося Орисине серце, бо прийшовся їй хлопець до вподоби. Коли повертається додому, а в сотниковому дворі знайомий кінь стоїть. То ж той козак, якого вона у воді побачила, до неї приїхав!

Ми бачимо, що оповідання «Орися» П. Куліша носить яскраво виражений романтичний характер, бо лише в такому творі могли так тіснопере плестися вигадка і дійсність.