Українська література - шкільні твори - 2025

Важке становище українських земель у першій половині XVIII ст. (За уривком з повісті Б. Лепкого «Орли»)

Всі публікації щодо:
Лепкий Богдан

Варіант 1

Україну ще з глибокої давнини увесь час терзали різні нападники. Це були і польська шляхта, і царська Росія, і Османська імперія. Обумовлюється це тим, що українські землі завжди були надзвичайно родючими, мали вигідне географічне положення, тому мати Україну у складі своєї держави було досить прибутково.

У повісті «Орли» мова йде про той час, коли царська Росія намагалася утримати українські землі у своєму складі — першу половину XVIII століття. Уряд Петра І був досить жорстокий. Царські чиновники немилосердно ставилися до українського населення, бо хотіли, щоб воно підкорилося урядові. Але добре відомо, що український народ протягом усієї своєї історії ніколи не корився жодній державі, виявляв надзвичайну волелюбність та сміливий опір загарбникам. Про такий опір дізнаємося з повісті «Орли», його мужньо чинили українські козаки на чолі із шляхтичем Сулимою і його сином Петром, а також сотником Тригубом.

Отже, хоч український народ увесь час терпів утиски й знущання, але ніколи не корився, мужньо відстоював своє право на свободу і вільний розвиток.

Варіант 2

Повість Богдана Лепкого «Орли» — це історичний твір, з якого ми дізнаємося про становище українських земель у першій половині XVIII ст.

Скрутні часи настають для нашої Батьківщини: засилля московської влади, неприховано вороже ставлення до українців царського уряду негативно впливає на життя простого народу. Численні війни викосили населення, важким тягарем лягли на плечі селян та міщан податки та побори.

Старі люди ще пам’ятають гетьманування Івана Мазепи і Пилипа Орлика, їх надію на утворення української держави. Не можуть забути вони і Запорізьку Січ, що й зараз живе, як і раніше: козаки «обирають старшин і самі собою правлять», спираючись на надані права та привілеї.

Але й серед молоді зростає невдоволення: «Зруйнували москалі наш край гірш татарви», «Край як по чумі». Люди розуміють, що не можуть більше дивитися на таку кривду і мовчати. Вони утворюють таємні козацькі загони і починають партизанську боротьбу.

На фоні цих історичних подій перед нами проходить життя невеличкого міста, де головний — сотник Тригуб. Він усіма силами боронить край від московської влади, навіть ховає грамоти та привілеї, щоб вони не дістались ворогу. Його донька Орися достойна своїх батьків. У скрутну годину вона не схиляється, а, проявляючи велику силу духу, нескореність, мужність, хоробрість, бореться за своє щастя та щастя близьких їй людей.

Я вважаю, що в повісті «Орли» Б. Лепкий оспівує вірність українського народу своїй Батьківщині, його волелюбність, моральну велич і красу. Він показує, що лише той гідний щасливої долі, хто бореться за неї.