Українська література - шкільні твори - 2023

Мотиви смутку за рідним краєм у вірші Є. Маланюка Під чужим небом

Всі публікації щодо:
Маланюк Євген

Євген Маланюк народився 29 січня 1837 року в містечку Новоархангельськ, що на Херсонщині. Поет писав про себе так:

Внук кремезного чумака,

Січовика блідий праправнук.

У нотатках «З мого блокноту» Євген Филимонович намалював словесний портрет свого діда: «Царство тобі небесне, діду мій, двох метрів заввишки, з чорними бровами й густоволосою чуприною, що від 98 років трудного життя трохи пополовіла, як достигле жито удосвіта. Це від тебе і кров, що дзюрчить у віршах, степові присвячених».

Рідному степові, батькам, славним предкам поет присвятив багато творів, адже все доросле життя йому довелося тільки згадувати те, що було для нього найдорожчим. У 1920 році Є. Маланюк разом з іншими воїнами-патріотами, які боролися за українську незалежність, змушений був назавжди покинути Україну.

Як поет Євген Маланюк народився і змужнів у буремний період українських визвольних змагань 1917—1920 років. Уже першими своїми творами, побратавшись із «вітрами історії», вдарив вогнистим метеором в дніпровські степи. Шлях Маланюка в літературі не був устелений пелюстками червоних троянд. Його творчість не розуміли друзі та соратники по «празькій школі» й оббріхували вороги; збірки друкувалися важко, а вийшовши у світ, викликали шквал негативних рецензій. Маланюка називали «поетом тьми й хаосу» і «надто обмеженого діапазону», писали на його твори пародії, висміювали те, що розривало душу й серце митця. Треба надати належне поетові: він ніколи не підлаштовувався під чужий стиль, не виправдовувався, а гордо заявляв, маючи на увазі й себе: «Як в нації вождів нема — тоді вожді її поети!» Проте багато його творів мають мінорне звучання. Особливо характерним є вірш «Під чужим небом». Змушений жити за кордоном, Маланюк не сприймав чужину:

Чужі: й земля, і небо тут, і люди,

І місяця золотосрібний ріг.

Життя давно, як божевільне, блудить

По манівцях заплутаних доріг.

Серце поета болить за рідним краєм, який «кона в останній муці, дикун над ним заносить ятаган», а він терпить той біль, «і крапле кров росою з чорних ран». Ліричному герою твору, з яким автор повністю співвідносить себе, не треба чужої землі:

Не треба ні паризьких бруків,

Ні Праги вулиць престарих…

Йому сняться руки матері, «стара солома рідних стріх», «гук весни і вітер, веселий вітер світлих літ», що пройшли в херсонських степах, «луки і на узгір’ях — вітряки», «свист херсонського простору», .який гонить кришталеві хвилі хмар і трави. Тут, на чужині, він «убогий митар», який шукає слід далекої вітчизни і не знаходить його, а там, на дорогій серцю землі, «давно Євгена поминає за упокій старенькій піп», «і мати, сидячи на призьбі», вже втомилася чекати свого любого синочка.

Перші чотири частини твору поет написав ямбом, а ось у п’ятій, останній частині, різко змінює тональність, використавши п’ятистопний анапест, який тільки підкреслює тривожний стан душі митця:

По яких ще дорогах шукати причинної долі?

Перекотиполем блукати в яких степах?

Та на ці риторичні питання немає відповіді, адже Є. Маланюк добре розуміє, що на батьківщину, де «вітер грає, веселий, хвилюючись по роздоллю, від зруйнованих міст розвіває горілий пах», вороття вже не буде.

У багатьох своїх висловлюваннях і поетичних рядках Маланюк ніби передчував власну долю. Він умів зазирати в майбутнє і віщував собі нові «ісходи», а вірш «Під чужим небом» може слугувати яскравим прикладом надзвичайних здібностей поета, який так ніколи і не повернувся на дорогу серцю землю.