Українська література - шкільні твори - 2024

Характеристика Марусі Кайдашихи у повісті Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»

Всі публікації щодо:
Нечуй-Левицький Іван

Образ Марусі Кайдашихи неоднозначний, з одного боку, бачимо працьовиту та вольову жінку, прекрасну господиню, з іншого ж, жадібну й скупу людину. Поки в домі не було невісток, вона виконує всю роботу по дому самостійно, після появи Мотрі поводить себе зовсім по-іншому.

Улесливість Кайдашихи — риса характеру, яка прямо пов’язана з її безправним положенням в кріпацтві. Це жінка, якій довелося постійно мала принижуватися перед панами. Крім того, наявна манірність, зневажливе ставлення до інших, письменник переконливо зображує бажання Кайдашихи принижувати тих, хто нижче неї за статусом. У таких ситуаціях Маруся виглядає смішною. У поєднанні з пихою та дрібновласницьким егоїзмом ці риси характеру сприймаються негативно. Замолоду Маруся працювала покоївкою у панів, від того часу й набралася у них панства.

Безправне становище в минулому не могло не позначитися на поведінці та характері Кайдашихи. Маруся зневажає свого чоловіка Омелька за його слабохарактерність, вона виглядає сильною жінкою, справжньою главою сім’ї. Через постійні сварки Кайдашиха навіть була обмежена у спілкуванні зі своїми внуками, любов Марусі до дітей заслуговує похвали.

У різних ситуаціях поводить себе по-різному, зокрема автор зображує те, як змінюється її ставлення до певних речей чи людей. Спочатку при знайомстві з Мотрею вона поводить себе дуже чемно, адже та дійсно може скласти хорошу партію синові, проте вся ця ввічливість зникає після того, як невістка переступає поріг їхньої хати. Мотря прикидається немічною, прагне всю роботу по дому звалити на плечі нової господині («Кайдашиха перестала звати Мотрю серденьком і вже орудувала нею, наче наймичкою»). Характеристика Кайдашихи Мотрею показує крайнє негативне ставлення: порівнює її з лютою змією, яка дихає полум’ям. Маруся не боїться показувати своє різко негативне ставлення до Мелашки з самого початку, дізнавшись про те, що вона з бідної сім’ї.

Конфлікти в родині частіше за все провокує саме Кайдашиха, багато бійок спричинені саме нею, при цьому сама ж потерпає від сімейних інтриг. У одній із таких навіть втратила око. Маруся часто потрапляє у трагічне і смішне становище водночас.

Портретна характеристика вказує на те, що кріпаччина висушила душу жінки, знищила в ній все добре, ніжне, ласкаве, що асоціюється з турботливою жінкою та матір’ю. Вона перетворилася на пихату, егоїстичну й грубу натуру, яка бачить тільки власні інтереси.

На прикладі Марусі автор вчить нас тому, що варто думати не тільки про приватні інтереси, але й про благополуччя інших членів родини. У іншому разі це приводить до жахливих наслідків. Варто бути вище свого егоїзму, намагатися вирішувати конфлікти мирним способом. Таку основну думку можна винести, виходячи з характеристики цього образу.