Українська література - шкільні твори - 2024

Характеристика Мелашки у повісті Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»

Всі публікації щодо:
Нечуй-Левицький Іван

«Кайдашева сім’я» — цікавий та багатогранний твір, в якому представлена низка різних образів та характерів. Ближче познайомимося з образом Мелашки — жінки Карпа, невістки Кайдашихи.

При змалюванні образу Мелашки автор велику увагу приділяє опису зовнішності героїні, майстерно описує її портретні характеристики: гарна, з рівним станом, повновида. Портрет живописний: багато порівнянь, зокрема проводяться паралелі зі світом природи (губи червоні, як калина, густі чорні брови, як шовк та інше).

Мелашка — дуже красива дівчина, яка має чуйну поетичну душу та ласкаве серце. Cаме таку ніжну і тиху жінку хотів собі мати Лаврін.

Скромна та сором’язлива дівчина, до того ж, ще й працьовита, вона поважає старших, здатна на справжні почуття та дійсно кохає Лавріна. Образ сповнений ніжності, м’якості та доброти.

З самого початку Нечуй-Левицький зображує її як спокійну натуру, згодом відбуваються значні зміни в поведінці Мелашки. Захищаючись від Кайдашихи та Мотрі, вона теж уподібнюється до них. Починає переймати їхні звички та мову.

Ставлення Марусі до Мелашки було різко негативним, вона прагне скинути на дівчину всю брудну роботу, згодом це почала робити і Мотря. Мелашка не витримує такого тиску, нудьгує. Вона навіть тікає з дому і йде до Києва разом з прочанами. Проте згодом дівчина починає нудьгувати за коханим, тоді повертається додому.

Після цього випадку Кайдашиха стала краще ставитися до Мелашки, начебто відчула її внутрішню силу духу. Грубощів стало набагато менше. В той же час вона повністю зосереджує всю свою увагу на Мотрі. Мелашка стає більш грубою, характер дівчини дуже сильно змінюється, починає нагадувати Мотрю. Головними для неї стають дрібні інтереси, вона поводить себе зверхньо і егоїстично.

На прикладі образу Мелашки автор показує те, як змінюються люди під впливом життєвих обставин, під гнітом дрібновласницьких інтересів вони стають егоїстичними та грубими. Мелашка починає застосовувати боротьбу та захист у власній родині.

Проте з Мотрею стосунки погіршуються, «бриклива» жінка Карпа не полюбила Мелашку за її тонку і ніжну натуру, саме тому вона намагається вколоти її якнайдужче і завдати болю. Виникають постійні сварки, яким немає кінця, причини часто смішні, проте конфлікти виникають серйозні.

Незважаючи на все вищезазначене, образ Мелашки є одним з найкращих і найвиразніших образів у творчості Івана Нечуя-Левицького. Це типовий образ українки на початку 19 століття.

Твір Нечуя-Левицького багатогранний завдяки характерам, які в ньому представлені. Вони водночас є типами, але і наділені індивідуальними рисами. Образ Мелашки демонструє нам те, як людина під впливом життєвих обставин та суспільного укладу життя може змінюватися, і не завжди ці зміни будуть на краще.