Українська література - шкільні твори - 2024
Прислів’я та приказки в повісті Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»
Всі публікації щодо:
Нечуй-Левицький Іван
Мудрість, досвід наш народ зберігає у прислів’ях та приказках. Не можна уявити розмови українців без цих влучних, дотепних висловів. Художнім творам вони надають особливого колориту. Повість «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького також рясніє перлинами усної народної творчості.
Прислів’я допомагають дати лаконічну, але змістовну характеристику героям. Наприклад, обговорюючи дівчат, Карпо та Лаврін використовують такі влучні вислови: «Доладна, як писанка», «Ходить так легенько, наче в ступі горох товче», «Носом чує, як у небі млинці печуть». Ці та інші подібні жартівливі прислів’я та приказки виконують не лише характеротворчу функцію, а й виступають засобом гумору. Про дівчат так говорить Карпо, тому ці вислови характеризують парубка як людину, яка не вміє стримувати негативні коментарі на адресу оточуючих.
Мотря відповідає чоловікові: «Не питай, бо старий будеш». Таким чином молодиця показує свою непокірну вдачу. Дотепними висловами жінка також характеризує свекруху: «Старе, як мале», «Наговорила, на вербі груші, а на осиці кислиці». Останнє прислів’я свідчить не лише про Мотрин характер з перцем, а й про те, що Маруся Кайдашиха уміє прибрехати, коли їй того треба.
Лаврін, закохавшись у Мелашку, намагається сказати про це матері. Прямо висловити те, що зберігає серце парубок не наважується, тому натякає на почуття прислів’ям: «Хоч між дровами, аби з чорними бровами». На перший погляд, прислів’я жартівливе. Проте цим висловом Лаврін натякає на те, що його обраниця з небагатої сім»ї.
Коли Лаврін приїхав свататися до Мелашки, стара Балашиха, мати дівчини, поспостерігавши за Кайдашами, подумала, що її дочці буде важко з свекрухою. Під час розмови з Мелашкою, мати говорить: «Дівка, як верба, де посади, то прийметься». Життя в одній хаті з лихою свекрухою змінило героїню. Серце Балашихи розривається від таких змін, про що свідчить прислів’я: «У нас була, як рожа цвіла, а тепер така стала, як квітка в’яла».
Жартівливими прислів’ями та приказками насичені також сварки між бабою Параскою та бабою Палажкою. Наприклад, Параска звинувачує Палажку у тому, що та вкрала з її городу два буряки, Палажка ж відповідає: «Не бачила оком, то не бреши язиком». В цьому короткому вислові міститься моральна настанова, яка завжди буде актуальною. Потім в ході сварки промовляє ще одну мудрість, яку варто запам’ятати кожному з нас: «Не бійся чорта, а лихого чоловіка». Палажка впевнена, що Параска дуже зла, тому говорить: «Маєш злості повні кості».
Отже, на прислів’я і приказки в повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького натрапляємо в розмовах героїв. Деякі вислови автор трохи переробив, замінивши окремі слова. Дотепні вислови є багатофункціональними. Вони дають письменнику змогу лаконічно охарактеризувати героїв, зробити акцент на найважливіших рисах характеру. Прислів’я і приказки є одним із засобів гумору. Разом з тим, вони містять актуальні моральні настанови.