Українська література — шкільні твори - 2022

Змалювання типових рис українського національного характеру в романі «Тигролови»

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Варіант 1

До недавнього часу ми нічого не знали про творчість Івана Багряного, бо за правдиве змалювання жахів сталінських репресій твори письменника були заборонені, у нашій країні їх не друкували. Але зараз ми маємо можливість дізнатись, як було насправді. Про тяжку долю українців, про їхнє прагнення вистояти і зберегти свої національні святині розповідає нам роман Багряного «Тигролови».

Головний герой твору — Григорій Многогрішний. Від своїх славних предків-козаків успадкував він сильний характер: чесність, мужність, надійність, а головне — любов до свого народу. І не могло бути інакше, адже в його жилах текла кров запорозького гетьмана.

Доля приготувала для молодого козацького нащадка страшні випробування: безпідставне звинувачення, нелюдські муки в катівнях і вирок — двадцять п’ять років каторги. Терпіла страждання Україна, витерпів і Григорій, не зламався, не став зрадником, не принизив ні себе, ні славний козацький рід.

Утікши з пекла, Многогрішний ледве не загинув у тайзі, та незвичайно стійкий характер допоміг йому вижити й тут. Але що це? У дикій чужій місцевості Григорій знаходить Україну — вільну, справжню, в якій зберігаються всі народні традиції. Сім’я Сірків приймає його в цей український куточок посеред тайги.

Сірки теж козацькі нащадки, серед суворих умов чужини вони збудували свою Україну. І хоч доводиться їм тепер навіть на тигрів полювати, живуть Сірки в білій хаті з рушниками, співають рідні пісні, дотримуються давніх обрядів. У цих українців Григорій знаходить щастя.

Читаєш сторінки роману і відчуваєш: житиме вічно український народ, бо в його жилах тече гаряча козацька кров, бо цей народ вірний своїм традиціям і здолати його неможливо. Це доведено тисячоліттями.

Варіант 2

Твір І. Багряного «Тигролови» має усі прикмети пригодницького роману: персонажі чітко розмежовані на позитивних і негативних, захоплюючий сюжет, мисливські пригоди, кохання і, звичайно, щасливий кінець. До цього жанру зверталися і яскраві представники зарубіжної літератури (Ф. Купер, Д. Лондон), однак твір І. Багряного посідає окреме місце. Автор створює жанр українського пригодницького роману, українського всім своїм духом, усіма своїми ідеями.

Основний сюжет твору складає історія заслання «державного злочинця», його втечі з потягу-етапу, пригоди у нетрях та звільнення. До цього роману підходить формула: «людина як міра часу». І чим жахливіші є обставини, в яких опиняється герой І. Багряного, тим важливішим є для нього виживання та наявність позитивних людських рис характеру.

Григорій Многогрішний — це один із найяскравіших позитивних героїв в українській літературі. Він є цілісною натурою, яка відчуває єдність зі своїм народом, з його культурою, але душею опирається тому, що стало злою долею нації. Цей образ вчить читача великій і мужній любові.

З теплотою змальована сім’я Сірків, що мусили переселитися на Далекій Схід. Родина Сірків живе у гармонії з природою. Вільна праця, вірність національним традиціям, повага до себе, до людей — це характерні риси справжніх українців. Григорій — надзвичайно поетична натура. Це виявляється у знанні народного фольклору, у вірі в чудесне. Місто зі своїми спокусами чуже хлопцеві, бо йому притаманна природна кмітливість, що допомагає відрізнити дрібне і показне від високого.

Многогрішний і Сірки втілюють у собі найхарактерніші риси українського національного характеру. Вони є людьми сильної волі, змушені обставинами усе життя боротися за своє існування. Але саме через свою внутрішню міць і чесність вони перемагають.

Варіант 3

Іван Багряний, письменник-емігрант, у романі «Тигролови» показав Європі образ українця, представника зневаженої нації, яку розтинали жахливими голодоморами, драконівськими репресіями, але вбити не змогли.

Роман не автобіографічний. Але негаразди і страждання самотньої людини в непрохідній тайзі не вигадані Іваном Багряним, а ним пережиті. При змалюванні життя українців у Сибіру письменник використав власні враження від відвідин Зеленого Клину. Тут живуть українці, колишні втікачі й вигнанці, які були колись розкуркулені радянською владою. У Зеленому Клину вони створили свій український світ, наповнений чистотою і гармонією. «І назви наші люди подавали тут свої, сумуючи іноді за рідним краєм…», — розповідала Катерина Сірко. Ця родина зберегла православну віру і рідну мову. Сірки жили, дотримуючись народних звичаїв і традицій. І самі вони мужні, горді, упевнені, волелюбні. Велике враження справила на Григорія і зустріч з іншими виходцями з України — сім’єю Морозів: «Всім такі, лише одним не такі — поглядом, життєвим тембром, іншою якістю».

Дотримується народної моралі й Григорій Многогрішний. Навіть маючи дозвіл Наталки узяти коня, він не робить цього і бере лише харчі, сірники і жменю набоїв. Суто українська вдячність за гостинність і доброту примушує його повернутися до Сірків, щоб належно подякувати і розпрощатися. Як бачимо, звичаї, традиції, засновані насамперед на ментальності українського народу; який відзначається доброзичливістю, совісністю, гостинністю, показані не даниною віками усталеному, а дійовою, спонукальною силою.

Роман «Тигролови» має проекцію не тільки на сучасне авторові, а й на минуле та на майбутнє. Образи українців — представників колись славних козацьких родів Многогрішних, Сірків, Морозів — не просто типові, вони — яскраве підтвердження, що генеалогічне дерево не втратило сили через століття, що в жилах нових поколінь тече така ж гаряча, непокірна козацька кров.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.