Українська література - шкільні твори - 2023

Мої враження від поезій Олександра Олеся

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Неповторність творчості талановитого українського поета Олександра Олеся літературна спільнота помітила майже одразу після того, як були надруковані його перші твори. Самобутність таланту митця високо оцінив І. Франко, який із захопленням привітав першу збірку О. Олеся «З журбою радість обнялась».

Олександр Олесь — природжений поет, якому вдалося відбудувати власний світ почуттів і слів. Час довів, що його творчість не чужа й нам, сучасним читачам.

Після участі у святі на честь відкриття пам’ятника І. Котляревському у Полтаві і зустрічами на цьому святі з провідними літературними діячами, О. Олесь усвідомив, що сенс його життя — поетична творчість. Саме це усвідомлення стало поштовхом до праці, саме воно призвело до буйного розквіту поетичної творчості О. Олеся, особливо після першої революції, у 1905-1907 роках. Після цього його стали називати співцем революції, і це природно, адже хто ще зміг би написати такі рядки:

«Я вірю в диво! Прийде час, —

І вільні й рівні встануть люди

І здійснять мрії всі ураз!»

О. Олесь сподівався, що революція дасть українському народові шанс на національне відродження. Іноді він навіть вважав, що національні зміни можливі без змін соціальних, але при цьому він не мав чітких ідейних та суспільних поглядів. О. Олесь так і не зміг визначити соціального значення революції. Через це його настрої швидко змінювалися із закличних, бойових і поступово перетворювалися на трагічні. Так само перетворювалися і його твори:

«Сьогодні більш не раби:

Лунають гасла боротьби!

Іду, отруєний, прибитий,

Іду, несу пекельний біль».

Але, на мій погляд, О. Олесь все ж таки не громадянський поет, а талановитий лірик. Адже своє поетичне кредо він визначив ще у першій своїй збірці «З журбою радість обнялась». Поет був впевнений, що не буває радості без журби, як і журби не буває без радості. Життя для нього було химерним сплетінням туги і болю з любов’ю та щастям.

Я цілком згоден з О. Олесем, тим паче, що в житті, як і в мистецтві, не буває «білого» без «чорного» і навпаки. Щодо літературної творчості, то настрої творів у більшості своїй залежать від того, як складається творче і особисте життя. Яскравим для цього прикладом може бути І. Франко і його збірка «Зів’яле листя».

Схоже на те, що Олександр Олесь і сам не знав, хто сильніший — радість чи журба. Ці почуття були однаково дорогі його серцю, бо саме вони наснажували і живили його творчість. Для О. Олеся радість і журба в обіймах були образом самого життя. Образ цей стрімкий і динамічний. Радість у творах О. Олеся летить, а журба спиняється, потім знову все повторюється. Неможливо розділити радість і журбу, як неможливо спинити і стрімке життя:

«Літає радість, щастя світле,

Дзвенять пташки в садах рясних,

Сміються знову трави, квіти.

А сльози ще тремтять на них».

Враження від поезій О. Олеся дивовижне і неповторне. Таких віршів, в яких би разом існувало стільки протиріч, здається, немає більш ні у кого. Більшість творів цього талановитого поета пронизані настільки сильними почуттями, що складається враження, нібито написані вони були не сторіччя назад, а в наші часи. Тому й сьогодні творчість О. Олеся залишається актуальною, тому й зараз вона викликає інтерес у читачів.

Олександр Олесь дуже любив життя і знав йому ціну. Про це свідчать і його останні поетичні рядки:

«Життя минає, наче сон

У пущі, серед лісу.

І вже чиясь страшна рука

Береться за завісу.

Постій! Ще вечір не погас,

Ще певний шуму праліс.

Ще серце кров’ю не зійшло,

Пісні не доспівались!»