Українська література - шкільні твори - 2023

Роль мови в згуртуванні нації (за віршем О. Олеся «Рідна мова в рідній школі»)

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Варіант 1

Кожна нація має свою індивідуальну мову з притаманними їй специфічними особливостями, це її головна ознака. Українська мова — це мова тієї нації, до якої я належу. Я можу вільно розмовляти українською зі своїми батьками, друзями, оточуючими мене людьми. Одна спільна мова об’єднує всіх нас.

Саме про такий важливий фактор об’єднання нації за допомогою мови розповідає поезія Олександра Олеся «Рідна мова в рідній школі». Мова, яку ти почув, як тільки народився на цей світ, і є твоєю рідною мовою. Це мова, якою тобі співає колискову мати або бабуся:

Рідна мова! Рідна мова!

Що в єдине нас злива, —

Перші матері слова,

Перша пісняколискова.

І коли ти йдеш до школи, рідна мова супроводжує тебе усюди. Через неї ти виражаєш свої почуття, своє ставлення до предметів та явищ дійсності, своє відношення до навколишнього світу. Рідну мову неможливо забути, на чому й наголошує поезія:

Як розлучимось з тобою,

Як забудеш голос твій…

Коли навколо є люди, які розмовляють із тобою однією мовою, ти відчуваєш, що не один, що навколо тебе співвітчизники, а це надзвичайно важливо. Мова є основним фактором у згуртуванні нації.

Варіант 2

У кожного народу є своя мова. Але українська мова найкраща, бо вона найчарівніша, найпісенніша серед інших. Ідею важливості розмовляти на рідній мові доносить до нас видатний український Поет Олександр Олесь.

Його вірш «Рідна мова в рідній школі» — це заклик до всіх українців любити і берегти це багатство — власну мову. Що може бути нам «ближче, і миліш, і дорожче в час недолі?!» Тільки вона.

Споконвіку повелося так, що народлише тоді ставав нацією, коли в нього з’являлася своя мова. Саме вона поєднує безліч людей, робить їх однодумцями.

З самого народження діти чують, як розмовляють їх батьки, слухають мамині колискові, казки. Вони вчаться говорити, і це дає їм змогу спілкуватися з іншими людьми, розуміти їх. Завдяки мові для них розкривається чудовий світ української літератури і народної творчості, знань про навколишнє середовище, про історію власного народу.

Мова згуртовує націю, допомагає кожному відчути себе часткою єдиного цілого:

Що в єдине нас злива, —

Перші матері слова,

Перша пісня колискова.

Той, хто ставиться до рідного слова зневажливо або цурається його, не викликає поваги до себе. Бо наші прадіди боролися за право розмовляти українською мовою, захищали її від поневірянь і переслідування. Тож ми повинні продовжувати їхню справу і пишатися можливістю говорити по-українськи.

Олександр Олесь упевнений, що українська мова врятує нас у скрутні часи і до тих пір, поки вона існує, буде існувати і наша нація.