Українська література - шкільні твори - 2024

«Княжа Україна» О. Олеся - маленькі фрагменти великої історії

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

«Поет — завжди казкар» — сказав відомий український поет Максим Рильський. Ці слова — неначе про Олександра Олеся. Його вірші для дітей, поеми, драматичні твори такі зрозумілі і щирі, наче автор сам перебуває у дитячому світі і добре розуміє його. Та О. Олесь розмовляє з дітьми не лише так, ніби розповідає казку. Він торкається і серйозних тем. Одна з них — історичне минуле українського народу. Це надзвичайно корисний і красивий віршований твір «Княжа Україна».

Заспіваю вам не пісню

Про стару старовину.

Розкажу я вам не казку,

А бувальщину одну.

Завдяки письменницькому талантові О. Олеся ми, читачі, бачимо не суху хронологію княжої доби, а досить чітко уявляємо собі події, що відбувалися на теренах нашої держави понад тисячу років тому.

За Олесем, історія України починається не з княжої доби, а з далеких часів, коли городища заселяли давні люди:

По лісах дрімучих, темних

З луком пращур наш ішов.

З рисем, лосем і ведмедем

Він боровся і боров.

Саме у ці давні часи, за словами автора, «Спочивала Україна в золотих дитячих снах».

«Початки Києва», «Аскольд і Дір», «Княгиня Ольга», «Ярослав Мудрий» — це маленькі віршовані уривки великої історії українського народу. А мудрі настанови Ярослава Мудрого своїм синам звучать як заповіт наступним поколінням.

Не сваріться, жийте в згоді:

Тільки мир збере усе,

А незгода, наче вітер.

Все по полю рознесе.

Як не будете всі разом

Аж до спільної мети

Ви, державу зруйнувавши.

Подастеся у світи.

Історичній тематиці присвячено й казку О. Олеся «Микита Кожум’яка». Герої його історичних творів наділені фізичною силою, чистотою помислів, мудрістю, почуттям патріотизму і відповідальності за громаду, у якій проживають.

Отже, казкар і поет О. Олесь, який об’єднав у собі два таких таланти, і подарував нам такі цікаві, життєстверджуючі твори.