Українська література - шкільні твори - 2024

Тема материнства в творчості Б. Олійника

Всі публікації щодо:
Олійник Борис

I. «Вічна тема» материнства — одна з провідних тем творчості Б. Олійника.

II. Жінка-матір як символ всього доброго і чесного на землі. (З темою Вітчизни в поезії Б. Олійника тісно переплітається тема жінки-матері. Поезії про матір склали окрему книгу «Сива ластівка» (1979).

1. Цикл віршів «Сиве сонце моє». (У дев’яти невеликих віршах постає ліричний образ жінки-трудівниці, відданої чесній хліборобській праці, людини, для якої віками утверджені принципи народної моралі є непорушним законом).

2. Вірш «Мати сіяла сон». (Ліричний герой оспівує працьовитість, душевність рідної неньки. Мати — як сонце: зігріте її теплом і старанням все дозріває, обдаровує людину достатком. Доброта материнська світить синові).

3. «Пісня про матір» — діалог матері і бабусі з дітьми та онуками. (Старенька відчула наближення неминучого. Відходить «за межу» людина, котра «навчила дітей, як на світі по совісті жити», ввела в чарівний світ казок своїх онучат… Вона свідома всього того, що створила на цьому світі: «лишила всі райдуги із журавлями, срібло на травах і золото на колосках». Поет передає розпач дітей, що втрачають маму, спокій жінки, яка зробила в земному житті все так, щоб відійти не в забуття, а у вічність із тихою, ласкавою посмішкою).

4. «Мамо, вечір догоря» — апофеоз синівської любові, світлий і тихий смуток за вічним «дивом-казкою». (Останній вірш циклу. Це звернення до незабутньої матері, що стала «вічною зорею». Синові лишилася пам’ять про «сиву ластівку», «сиве сонечко»).

III. «Умирають матері, та не вмре ніколи Мати». (Прекрасний цикл віршів «Сиве сонце моє» Борис Олійник присвятив пам’яті своєї матері. Він оспівує безсмертя матері-трудівниці, хранительки роду, а отже, і безсмертя всього роду, підносить величний образ матері до символічного значення народу).