Українська література - шкільні твори - 2024

Коли вже народився ти поетом, - за все відповідай у цім житті (Б. Олійник)

Всі публікації щодо:
Олійник Борис

Він належить до покоління поетів, яких називають шістдесятниками. Справді, на початку 60-х років слідом за Дмитром Павличком і Ліною Костенко почувся і його голос у злагодженому хорі Івана Драча, Василя Симоненка, Миколи Вінграновського, Віталія Коротича, Ірини Жиленко, інших молодих та завзятих, які ставали сівачами на ниві красного письменства.

Відтоді минуло вже багато років. Сьогодні Борис Ілліч Олійник знаний і улюблений багатьма нашими співвітчизниками поет, відомий політичний і громадський діяч, справжній патріот України, який переймається найважливішими проблемами життя нашої молодої незалежної країни.

Людина чесна, надзвичайно принципова, Борис Олійник усе життя дотримувався залізного правила, яке заповідав йому батько: не спекулювати на доброті держави і людському співчутті.

Понад двадцять оригінальних поетичних книг — такий доробок Б. Олійника. Творчий процес його триває. В орбіті тематичних і проблемних зацікавлень поета з самого початку його творчої діяльності знаходимо вірші про єдність поколінь, невсипущу працю наших людей, їх пам’ять і духовне багатство, трудові й ратні подвиги. Не байдужий поет і до вічних тем — життя і смерті, кохання, любові й пошани до історичного минулого, матері й дитини. Олійнику властиве прагнення глибоко проникати в соціально-політичні, філософські проблеми, які хвилюють суспільство. Поет виявляє своє ставлення до зображуваного, зігріваючи поетичні рядки теплом свого серця.

у своїх поемах «Дорога», «Дума про місто», «Доля», «До землі» поет порушує проблеми Пам’яті, Совісті, Честі. Пам’ять про героїчну й гірку минувшину треба берегти як неоціненний скарб для майбутнього, бо не можна зупинятися на досягнутому, треба неодмінно примножувати достатки й славу України в майбутньому. Митець уславлює Людину з великої літери, єдність земного й космічного, відповідальність людини за долю Матері-Вітчизни:

Бо з тої миті, як на світ родився.

Ти в ньому вже відповідай за все —

За все на світі!

Життя людства залежить від кожного з нас. Б. Олійник — поет, який завжди обстоював необхідність духовного розвитку світу, корені якого — у культурі, історії, традиціях народу.

Борис Олійник не тільки видатний поет, а й політичний і громадський діяч. Довгі роки очолював партком Спілки письменників України. За цей час йому часто доводилося виручати письменників і поетів від гніву партійного начальства. За самостійність у рішеннях Бориса Олійника звільнили з цієї посади, але це тільки піднесло його авторитет серед колег. Про своє партійне секретарювання він і сьогодні згадує з гордістю: саме під його керівництвом партком із репресивного органу перетворився на захисний, об’єднуючий.

Останні події в Україні показали, що Борис Олійник залишився таким самим принциповим, справедливим і самостійним у рішеннях. На засіданні Верховної Ради України він був одним із трьох депутатів — членів фракції комуністів, які всупереч високому наказу проголосували за прем’єр-міністра Юлію Тимошенко.

Україна стала вільною і незалежною державою. Та далеко не всі проблеми вирішені. Є ще у нас чимало спритних ділків, які все вимірюють доларами і не проти прихопити собі якомога бітьше за рахунок держави. «Ви не все ще продали, ми — не все докрали», — стало їхнім девізом. Все це не може спокійно спостерігати поет. Набатом звучать його гнівні слова, спрямовані проти нечесних можновладців, які не мають ані страху, ані совісті:

Отак ти нас розбудував, козаче!

Тепера нами править чоловік.

По кому не одна в’язниця плаче,

А він регоче серед чолових.

Імена їх, звичайно, не названі, однак їх дуже легко вгадати. Поет попереджає: зрадництво, продажність не перевелись із біблійних часів.

Б. Олійник викриває зрадників, відступників, перевертнів і подає надію:

Нехай іржуть на гульбищах чуми.

То знак провісний їхньої кончини.

У нас є меч. За нами Україна:

Останніми засміємося ми!

Активна політична діяльність Бориса Олійника не вбила в ньому поета. Він активно друкується й нині, і ці твори цікавлять сучасного читача, привертають його увагу. І сьогодні Борис Ілліч Олійник поет-патріот, поет-громадянин відповідає за все в цім житті