Українська література — шкільні твори - 2022

Вогненний дракон (За романом І. Багряного «Тигролови»)

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

«Не з китайських казок і не з пагод Тибету — він знявся десь із громохкого центру країни «чудес», вилетів з чорного пекла землі людоловів». Про яку пекельну потвору з такою блискавичністю й силою оповідає автор? Це паротяг «Йосиф Сталін», який тягне шістдесят «коробок-вагонів». А у вагонах — люди, приречені на смерть тоталітарним режимом.

Іван Багряний є одним з найвидатніших письменників української еміграції. Коли в Україні літератори повинні були приховувати свої справжні думки й почуття, Іван Павлович Лозов’яга говорив правду. Демократичному світові добре були відомі романи письменника, його публіцистика. А до вітчизняного читача твори Багряного дійшли лише за років незалежності.

«Етапний ешелон ОГПУ—НКВД» — то найпотужніша машина й водночас найпотужніший із символів роману. Цей образ приголомшує: «Б’є по чорній імлі вогненним хвостом, зіходить їдучим димом та смородом і реве, реве». Десь в одному з вагонів знаходиться Григорій Многогрішний — втілення «таємничої легенди про зникнення душ», людина, прізвище якої за радянських часів повинно було звучати дещо насмішкувато.

Минуло п’ятнадцять діб шаленої гонитви, і потяг досяг станції призначення. Але той, кого особливо пильно охороняли, «юнак — 25 літ, русявий, атлет, авіатор», утік, учинивши подвиг, зробився символом волелюбної своєї Вітчизни.

Про часи сталінщини ми знаємо багато, але все ж таки не все. До сьогодні уточнюються цифри загиблих, і до сьогодні їх число росте. Ніби той дракон ще досі хапає людей десь у нетрях Сибіру й ковтає їх живцем. А ми забуваємо про ті часи все швидше, і швидкість нашого забування все зростає, як колись зростала швидкість вогненного дракона на пустих льодових перегонах.

Іван Багряний зробив свій твір дуже оригінальним. Це пригодницький роман з усіма ознаками, притаманними цьому популярному жанрові. Проте це далеко не «легке читання», і аж ніяк роман не нагадує «круті бойовики» або «романи пригод». Адже головний герой «Тигроловів» не є суперменом, він просто сильна й вольова людина, яка кидає виклик тоталітарній системі. Через дивні, майже казкові події проходить головний герой роману, але ці події виглядають абсолютно реальними, не вигаданими.

Далекий Схід великий, майже безкраїй, і немало чудес приховують дикі нетрі лісів. Досить гостинними ці малообжиті місця виявилися для Григорія Многогрішного — гостя в родині тигроловів. Проте вогненний дракон антилюдської системи не дрімає, і немало безпек доводиться подолати головному герою на своєму шляху. «Сміливі завжди мають щастя», — стверджує Іван Багряний.

Герой роману відзначається тим, що він завжди має духовну перевагу над своїми катами. Це, певне, старовинна козацька вдача «пульсує й гуде» в його єстві. І не дивно, що Наталка — дівчина із сім’ї тигроловів — щиро кохає мужнього Григорія Многогрішного.

Назва роману «Тигролови» є алегоричною. Адже справжніми звіроловами є не ті, хто полює в тайзі на дику смугасту кішку, а ті, хто ловить людей, аби завдати їм якнайболючіших страждань. Але тигр, якого намагаються впіймати сталінські жандарми, виявився дуже спритним, кмітливим і сильним. Така дичина не по зубах енкаведешним мисливцям. Іван Багряний зображує головного героя як такого, що вміє не лише вдало пристосовуватися до пропонованих умов, а й змінювати ці умови за своїм бажанням. Григорій Многогрішний здається мені не лише багатостраждальною, але й щасливою людиною: життя до нього повертається не найгіршим своїм боком. А втім, доводиться докладати чимало зусиль на кожному кроці своїх мандрів таким жорстоким і прекрасним світом.

Мені б дуже хотілося, щоб за романом Івана Багряного «Тигролови» зняли художній фільм. Це було б дивовижне видовище. А образ вогненного дракона міг би пронизати всю тканину кінорозповіді про Григорія Многогрішного, його друзів і ворогів. Така стрічка склала б достойну конкуренцію американським бойовикам або не завжди цікавим численним серіалам. Це був би наш герой, наша тематика, нарешті, наша українська ідея — будь-коли за будь-яких обставин лишатися Людиною з великої літери.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.