Українська література - шкільні твори - 2024

Любов — це кара чи нагорода? За твором Григіра Тютюнника «Три зозулі з поклоном»

Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

Складність такого почуття, як любов, заплутаність і навіть нерозв’язність такого явища, як любовний трикутник, зображена в повісті Григіра Тютюнник «Три зозулі з поклоном». Автору вдалося в ретроспективі ретельно дослідити, наскільки складно іноді буває людям знаходити компроміс в любові. Прочитавши повість, так і хочеться задати самому собі питання: а чи дійсно любов — це завжди таке світле і приємне почуття? Що робити зі своєю любов’ю, якщо її об’єкт, тобто інша людина, її не поділяє і ніколи не поділить?

Питання ці досить часто зустрічаються і напевно люди задаються ними не тільки після прочитання яких творів. На прикладі Марфи Яркової автор показує, як важко живеться людині, яка має у своєму житті нерозділене кохання. Марфа була закохана в сусіда Михайла, але у нього була своя сім’я. Тому Марфа мала вийти заміж за того, кого не любила. Її почуття до Михайла були настільки сильні, що вона серцем відчувала, коли від нього приходить лист, стрімголов мчала за ним, а дружина Михайла, Софія, лише бігла за нею слідом, адже такого сильного почуття не мала.

Марфа Яркова є людиною люблячою, але викликає переважно лише жалість. Своєю любов’ю вона робила самій собі тільки гірше, адже ніякої взаємності очікувати від Михайла вона ніяк не могла. Через це вона породжувала у нього самого почуття провини, та й у його дружини теж, тим самим завдававши психологічну шкода і їм теж. У той же час варто відзначити, що вона не здійснювала ніяких злочинних або аморальних вчинків. Це характеризує її з кращого боку і наділяє її ніжні почуття ознаками християнської стриманості і терпимості.

Варто зауважити, що такі почуття в такому положенні, в якому перебувала Марфа, можуть принести тільки страждання, а тому така любов ніяк не може називатися винагородою. Складно сказати, за що Марфу спіткало таке покарання. Бути може за те, що вона ще в самій юності дозволила собі полюбити людину набагато її старшу і таку, у якої була сім’я. Страждання Марфи ще більше збільшилися тоді, коли вона вийшла заміж за Карпа. Цей чоловік не приділяв їй практично жодної уваги. Навіть коли Михайло та Софія відвідували Марту з Карпом, останній лише наминав вареники і навіть не хотів разом з усіма заспівати. Він був непривабливим, на відміну від Михайла, нецікавим і духовної спустошеним.

Все це дозволяє з упевненістю говорити, що любов в деяких випадках має й іншу сторону. Люди, які люблять когось без відповіді, дуже часто приречені на страждання, впоратися з яким їм ніколи не стане під силу.