Українська література - шкільні твори - 2024

Головна думка твору «Дивак», Тютюнник

Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

Чому Олеся з тексту Дивак називають диваком?

Григір Тютюнник називає своє оповідання "Дивак". Подібні слова звучать з уст дітей, дорослих на вигоні, навіть рідного діда. З тлумачного словника читаємо, що дивак — людина з дивною, незвичною поведінкою; яка відрізняється своїми поглядами, діями від оточення. Саме такою назвою автор не згоджується з односельцями Олеся, а підкреслює особливий внутрішній світ малого героя. На мою думку, бути не таким, як усі — це не значить бути гіршим! 

Чому усі в оповіданні "Дивак" називають маленького Олеся диваком? Невже якщо він підпер у лісі вмираючу сосну, просить діда не перевантажувати коня, залишив шишку для дятла, плаче, бо щука з’їла пліточку, намагається врятувати пліточку, обороняє коня, йде узимку до школи бором - це дивацтво?

Не зрозумів Олесиних слів гурт дітей на льоду, бо любив бешкетувати. Не збагнула творчого натхнення учня стара учителька Матильда Петрівна, бо вчила за програмою, яка не передбачала індивідуальності. Дядьки на вигоні називають Олеся дивакуватим, бо вже пристосувались до нелегкого життя, несправедливості та неправди. Рідні люблять хлопця, але і дід не розуміє внука. Прокіп ображає тварин, не гребує взяти чуже, його настанови вчать пристосовуватися до життя. Але Олесь не хоче жити так, він хоче бути людиноюі, поважати всьо живое, закликає всіх жити в мирі та злагоді.

Залишатися людиною завжди — у малому й великому — нелегко. Навіть дорослі час від часу не справляються із цим завданням, можуть схибити: жорстоко поставитися до тварини, не зрозуміти власної дитини, виявляють агресію, зло. Автор оповідання "Дивак" Григір Тютюнник зробив усе, щоб читачі повірили маленькому хлопчикові і не вважали його диваком.

Серед усіх персонажів відчуваємо, що тільки мати по-справжньому на стороні Олеся. І не тільки тому, що він її син. Бо ким би не став хлопець, коли виросте, він залишиться доброю та співчутливою  людиною, не завдасть болю та шкоди. Головна думка в тому що саме люди добрі та щирі, як Олесь, небайдужі до чужого  болю, стають волонтерами, добровольцями, роблять світ добрішим й справедливим.