Українська література - шкільні твори - 2021

Тимофій Бордуляк поетичний образ парані (за оповіданням Т. Бордуляка «Перший раз»)

Всі публікації щодо:
Бордуляк Тимофій

Мені дуже сподобалося оповідання«Перший раз» талановитого українського письменника Тимофія Бордуляка. Цеоповідання нагадує мені своєрідний гімн людській фізичній праці. Особливо жвикликає симпатію головна героїня, чотирнадцятилітня дівчина Параня, яка йдежати перший раз. Образ Парані викликає захоплення. Незважаючи на свій вік, вона надзвичайно радіє, що нарешті мати бере її із собою у поле. На панськомуполі вона жне поряд із дорослими, не відстаючи від них ні на крок. Вона не чуєвтоми, навіть тоді, коди сонце починає пекти. Її надзвичайну працьовитість помічаєі старий дядько Прокіп, він зауважує, що така охоча до праці дівчина не довгобуде дівувати.

Особливо ж пишається своєю донечкоюїї мати Марися. їй надзвичайно радісно, що Параня вдалася у неї, бо Марися вїї віці була такою ж самою. Однак вона розуміє, що тепер, почавши працюватиодного ранку, вона буде працювати до кінця життя, І від цього Марисі робитьсясумно, їй жаль свою дитину, яка покинула у цей день ляльки і вже сталадорослою.

Отже, образ Парані повністю позитивний. Автор ставиться донеї із глибокою симпатією, змальовуючи її як надзвичайно працьовиту, чемну, веселу, вродливу дівчину.

II варіант

Оповідання Тимофія Бордуляка «Першийраз» присвячена життю українського села, простих трударів. Поетично і з любов’юстворює автор образ своєї головної героїні — дівчинки Парані: «Парані минавзаледве чотирнадцятий рік життя, вона була хорошою білявочкою, чорноокою, чорнобривою, ’її тіло стало щойно розвиватися, мов той пупляшок рожі».

Дівчина зростала в бідній родині, мати її була вдовою і мала лише хатку з городом та «оден загінчик поля». АлеПараня не зважала на це: цілими днями вона поралася в хаті і на дворі, гралася, пустувала, співала.

Параня рвалася до роботи і ось їйперший раз дозволили йти в поле жати з дорослими. Як вона зраділа! Дівчина розуміла, що цей день буде переломним в її житті, він «видавався для неї якимсь великимпразником».

Параня відчула себе не маленькимдівчам, а «слушною дівчиною», помічницею матері та брата. Вона підхопилася щевдосвіта і заходилася варити їжу, потім збудила Івана, всі поснідали і вирушилидо панського лану.

Дівчина почувала в собі великийдушевний підойм, в ній все співало. Сусідки-відданиці, що ще вчора вважали їїпідлітком, тепер прийняли «до свого гурту як подругу». Цілий день Параня жала, не присідаючи, не відчуваючи втоми: «Она йшла разом зі старшими, личко їїзарум’янилось, хустина впала на плечі…» Мати не могла натішитися своєюдонечкою-робітницею.

Щасливою поверталася Параня додому, вона нажала цілу копу, як доросла, і не дивлячись на втому, мріяла, як завтразнов піде на роботу.

Твір Тимофія Бордуляка «Перший раз» вчить поважати людськупрацю і не цуратися її, любити рідну землю.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.