Українська література - шкільні твори - 2022

Тяжка доля малого Тараса (за уривком «Дитинство Шевченка» з повісті С. Васильченка «Широкий шлях»)

Всі публікації щодо:
Васильченко Степан

1. «Україна — розкішний вінок з рути й барвінку». (Тяжке становище покріпаче- ного, уярмленого народу України.)

2. Життя кріпацької сім’ї Григорія Шевченка. (Народження сина Тараса, тяжка праця батьків на панщині. Сестра Катерина — нянька малого Тараса.)

3. Тарасове бурлакування. (Трошки підріс Тарас, але вдома з ним сидіти було нікому: батьки на панщині, а хтопчик ходить по селу й околицях з ранку до вечора, роздивляється на навколишній світ, розуму набирається.)

4. У діда Івана. (Розповідь діда Івана про Коліївщину, гайдамаків та їх ватажків Ґонту й Залізняка.)

5. Малий гайдамака. (Зробивши рушницю з соняшника, з ліщини — шаблю, Тарас разом з Оксаною рубає у бур’янах панам голови.)

6. Тарас — школяр. (Хоч і нудна була наука у тодішніх школах, але Тарас вчився охоче.)

7. Смерть матері Тараса. (Від тяжкої праці, злиднів помирає мати Тараса, батько одружується вдруге, взявши вдову з малими дітьми. У Тараеовій хаті почалиея сварки, бійки, докори.)

8. Смерть батька. (Застудившись у дорозі, помирає батько. Не витримавши знущань мачухи, Тарас, а також його брати й сестри йдуть з рідної хати.)

9. Знову у школі. (Тарас — учень-наймит у дяка-п’яниці.)

10. Любов Тараса до народних пісень. (У зошитку, розмальованому візерунками, Тарас записував народні пісні й сам співав їх своїм гнучким оксамитовим дискантом.)

11. Жага малювання. (Тарасик познайомився у Лисянці з дяком-маляром, до нього він ходив позичати цимбали. Дивлячись, як дяк малює якогось святого, Тарасик уперше відчув ідею творчості й попросив дяка взяти його за учня.)

12. Невдача Тараса. (Дяк, замість того щоб учити його малярству, повернув хлопця на наймита.)

13. У селі Тарасівці. (Тут хлопцеві також не пощастило. Подивившись на ліву долоню Тараса, маляр сказав, що з Тарасика маляра не вийде.)

14. Тарас — пастух. (Після невдачі у Тарасівці хлопчик пішов у найми. Він пас овець, але скоро його й звідти прогнали.)

15. Невдала спроба стати хліборобом і стельмахом. (Що б він не робив, його вее одно тягнуло до малювання.)

16. У хлипнівського маляра. (Маляр погоджуєтьея взяти Тараеа в науку, але просить, щоб він приніс дозвіл від пана.)

17. Розмова з панським управителем. (Управитель навідріз відмовився дати дозвіл Тарасові для навчання малюванню, призначивши його панським кухарчуком.)

18. Надія допомагає Тарасові перебороти етрашний відчай і жити далі.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.