Українська література — шкільні твори - 2022

«Сильна українська людина» за романом «Тигролови» І. Багряного

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Варіант 1

Роман І. Багряного «Тигролови» — це твір про сильну українську людину, твір-протест проти порушення найпростіших людських прав. Задум цього твору виношувався письменником під час його перебування у Бамлазі, коли, втікши з концтабору, він змушений був блукати тайгою і переховуватися в оселях колишніх вихідців з України, а нині відважних мисливців-звіроловів.

Душа головного героя роману Григорія Многогрішного з юнацьких років бунтувала проти більшовицького фарисейства. Не здавався він і перебуваючи у лещатах божевільні, не здавався і у поїзді, який віз його на Далекий Схід. Майже увесь роман — це змагання героя зі смертю після втечі з арештантського ешелону.

Блукання Григорія тайгою, сповнене смертельних небезпек, символізує небезпечний і складний життєвий шлях, його дорогу до свободи. Приклавши неймовірні зусилля, герой зумів подолати і фізичну неміч, і зневіру, і відчай: «Йому здавалось, що швидко йде, але насправді посувався мов тінь, хитаючись. Аби не лежачи помирати… А надвечір сили зовсім покинули його. Край. Ліг голічерева під височенними кедрами, тягуче-важко і глибоко зітхнув, ніби випустив дух, поклавши голову на корінь, і так лежав».

Прагнення до волі коштувало Григорію Многогрішному неймовірних зусиль. Йому довелося пройти через фізичні і моральні страждання, лише після цього його єство воскресло для служіння утвердженню високих ідеалів, потребам людей і добру. Для цього, перш за все, була потрібна свобода. А Григорій був змушений до своїх двадцяти п’яти років додати ще двадцять п’ять років каторги, і він ніяк не міг змиритися з цією несправедливістю. Адже кожна людина народжується для того, щоб своїм існуванням приносити користь іншим людям. І це незаперечна істина.

За що ж засудили Григорія? «Двадцять п’ять років! А я всіх маю двадцять п’ять. І все тільки за те, що я любив свій нещасний край і народ» — цими словами Многогрішний пояснював своє становище коханій дівчині. Юнак любив свою країну, був відданий своїй Батьківщині і своєму народові, він добре бачив несправедливість у ставленні Радянської влади до своїх співвітчизників: «Уся! Уся його Вітчизна ось так — на колесах, розчавлена, розшматована, знеособлена, в корості, в бруді… розпачі! Голодна!. . Безвихідна!. . Безперспективна!»

Як щирий син України, як людина, яку непокоїло майбутнє українського народу, Григорій бачив драматичне становище юних українців, які переживали муки совісті, тяжкий сором за відречення від заповітів предків, бачив бруд бараків, де мешкали заробітчани. Його серце зворушував побут Сірків, родини, яка його прихистила під час блукань тайгою. Ці українці навіть за тисячі кілометрів від Батьківщини зберегли вірність звичаям та рідній мові, вірність вишитим рушникам і біленій хаті. Будучи глибоко порядною людиною, Григорій тривожився за те, щоб не накликати біди на тих, хто йому допоміг, щоб не завдати їм шкоди. А для того, щоб не бути нахлібником у родині Сірків, він швидко опанував складне ремесло мисливця.

Не випадково і обране автором ім’я героя роману. Воно є протиставленням до тих злочинів, які представники влади чинили проти свого народу. Автор зобразив сильну українську людину, яка сповідувала загальнолюдські цінності і відзначалася найкращими якостями. Саме таких людей не сприймала машина тоталітаризму, який спирався на антигуманні постулати.

І. Багряний стверджував, що правда і добро завжди перемагають, незважаючи навіть на гоніння і фізичне знищення поборників справедливості. Адже саме ці герої завжди стають переможцями у духовній боротьбі, саме за ними — щастя і вільне життя майбутніх поколінь.

Варіант 2

В основу сюжету роману І. Багряного «Тигролови» покладена оповідь про долю українського юнака Григорія Многогрішного, засудженого радянською владою за «зраду Батьківщині». Йому вдається втекти з етапного ешелону і знайти своє щастя у далекому Сибіру, зустрівши в нетрях тайги своїх земляків і просто добрих людей. Символічно, що, виходячи на полювання разом з родиною мисливців Сірків, він брав участь у полюванні і при цьому сам залишався тигром, на якого полювали органи НКВС.

Григорій Многогрішний є сильним типом української людини, яка відзначається палкою жадобою до життя і великою внутрішньою зібраністю. Ганна Морозівна називає його «ідолом», а Гриць — «вовком». А сам юнак відчуває себе пораненим зацькованим звіром, який застряг у болоті.

Не менш цікаво освітлена в романі історія України, яка спочатку виглядає як нескінченно повторювана циклічність, адже ще з часів гетьмана Дем’яна Многогрішного борці за свободу та незалежність рідної країни потрапляли до Сибіру. Але головний герой роману розриває це порочне коло, тим самим породжуючи надію і вказуючи шлях до свободи і визволення. Григорію вдається втекти не тільки з арештантського ешелону, а й за кордон.

Герой роману «Тигролови» — справжній атлет, адже разом з загартованими у мисливських походах і досвідченими Сірками йому вдається витримувати великі фізичні навантаження. Він виявляє прекрасну реакцію під час полювання на тигра і показує себе влучним стрільцем.

При всьому цьому, сильна українська людина Григорій Многогрішний відзначається не лише великою фізичною силою, він сильний і в іншому сенсі. Він повністю відданий шляхетній ідеї, володіє високою моральністю, гуманністю й інтелектуальними знаннями. Мабуть, не випадково, що герой роману — правнук славетного українського гетьмана Дем’яна Многогрішного, тобто має шляхетне походження. Ще в юнацькому віці Григорій брав участь у повстанні 1919-1922 років у Холодному Ярі, потім навчався в Києві, де отримав досить складну професію авіаційного інженера, а потім, майже одразу, — арешт і катівні НКВС.

Головний герой роману Григорій Многогрішний являє собою тип нового українця, здатного відродити і збудувати рідну Україну, нову державу, вільну від соціального, національного та політичного поневолення. Бо тільки він разом з Наталкою вирвався за кордон, одразу ж зрозумів, що все одно йому стелиться зворотній шлях «десь на ту далеку, для одного з них зовсім незнану, сонячну Україну. А чи в героїчну битву і смерть за тую далеку, за тую незнану, за тую омріяну Україну».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.