Українська література - шкільні твори - 2021

Визвольна війна 1648-1654 років у козацьких літописах

Всі публікації щодо:
Козацькі літописи
Величко Самійло
Грабянка Григорій

Нещодавно я вперше дізнався про козацькі літописи — унікальні твори, які посідають визначне місце в українській літературі. Головною темою козацьких літописів є визвольна війна 1648 — 1654 років під проводом Богдана Хмельницького. Найвідомішими є літописи Самійла Величка, Григорія Грабянки і «Літопис Самовидця». Ці твори здивували мене яскравим зображенням історичних подій, авторським стилем та образністю.

Зображуючи героїчні події визвольної війни, літописці використовували не тільки власні враження, а й яскраву українську народну творчість. Адже саме у фольклорі відбилося народне світосприйняття, ставлення до історичних фактів та особистостей, сама душа українського народу. Козацькі літописи дуже повно розповідають нам про події визвольної війни проти іноземних поневолювачів.

у «Літописі Самовидця» зображено події 1648 — 1702 років. Автор був військовою людиною, сам брав участь у визвольній війні. Літописи Величка та Грабянки висвітлюють події в Україні до 1700 та 1709 року відповідно.

У козацьких літописах ми бачимо не тільки перелік подій і фактів, але й народні перекази, думи та історичні пісні, присвячені зображуваним подіям. До того, як я прочитав козацькі літописи, я й уявити собі не міг, що ці твори настільки хвилюючі та цікаві. Переді мною одразу постали образи хоробрих запорожців, волелюбного та працьовитого українського люду, прекрасні картини української природи. Запорожці уявляються мені завзятими, сміливими і справедливими лицарями, які вболівають за свій народ, готові віддати життя за його долю. Той факт, що козацькі літописи складали самі козаки, говорить нам про те, що серед козацтва були високоосвічені люди, які боролися за майбутнє свого народу не тільки шаблею, але й пером. Навіть прості селяни-хлібороби не були байдужими! Про це свідчать введені у літописи фольклорні тексти — саме у них відобразилася історія очима самого народу, його болі, страждання та прагнення.

Козацькі літописи пройняті надзвичайним і хвилюючим історичним пафосом, який не залишить байдужим жодного читача. Багато моїх знайомих сприймають літописи та всю давню літературу як нудні, нецікаві твори, написані застарілою, незрозумілою мовою. Але вони й не уявляють, наскільки помиляються!.. Літописи цікаві нам не тільки тим, що ми маємо нагоду вдосконалити свої знання з історії. Але вони дають нам змогу ніби поринути у сиву давнину, побачити очима власної уяви побут тих часів, хвилюватись і вболівати разом зі своїм народом та безмежно дивуватися його хоробрості, мудрості й волелюбності.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.