Українська література - шкільні твори - 2021

Відображення у літописах славетного минулого народу

Всі публікації щодо:
Козацькі літописи

Першими писемними творами на території Русі стали літописи. Вони виникли через бажання людей записати свою історію, зафіксувати її на письмі, щоб пізніше передати її своїм нащадкам та прийдешнім поколінням. Культура Русі стрімко розвивалася. Центром культури був Київ. Перші літописи було створено ченцями у Софійському соборі та, пізніше, у Києво-Печерській лаврі.

«Повість минулих літ» — перший відомий нам літопис, написаний ченцем Нестором. Це дивовижна пам’ятка писемності Русі, у якій відображено події культурного, суспільного, політичного та церковного життя наших пращурів. Нестор, відомий ще як Нестор Літописець, залишив нам безцінний дар, з якого ми можемо дізнатися про життя на Русі у далекому минулому. Не так багато відомостей залишилося про самого автора «Повісті минулих літ», проте пізніше його було канонізовано, 9 листопада в Україні святкують День пам’яті Нестора Літописця та День української писемності.

«Повість минулих літ» складається зі вступної частини та так званих «річних статей». Оскільки головним принципом упорядкування літопису був хронологічний, текст літопису поділяється на частини, кожна з яких вміщує події, що мали місце протягом певного року. Починається оповідь 852 роком. У «Повісті минулих літ» ми можемо знайти відомості щодо виникнення назви Русь, легенди про заснування Києва. Змальовано тут і величний образ Віщого Олега, який мав неабиякий військовий талант і мудрість. Є тут і легенда про смерть Олега, яку пізніпіе було майстерно використано у багатьох творах художньої літератури, зокрема О. Пупікіним. Смерть Олега, який «прийняв смерть від коня свого», датується у літописі 912 роком. У «Повісті минулих літ» є й окремі частини, присвячені княгині Ользі. Вона зображується мудрою та сміливою жінкою, є деякі відомості про життя Ольги, зокрема легенда про помсту древлянам, які вбили її чоловіка Ігоря. Окремо у «Повісті…» вміщено похвалу Ользі, адже, за літописом, вона прийняла християнство раніпіе за хрещення Русі Володимиром.

Мова літопису надзвичайно близька до народної, у ній ми знаходимо звороти та метафори з усної народної творчості, є також і народні легенди та перекази. Отже, окрім суто хронологічних відомостей, у «Повісті минулих літ» присутні й елементи, що мають неабияке значення як прототипи художньої літератури. Можна сказати, що «Повість минулих літ» — твір не тільки історичний, а й літературний.

Не менпі доверпіеними є й інпіі літописні твори, написані на території Русі. Наприклад Київський літопис, датований 1200 роком та Галицько-Волинський літопис, створений, як зрозуміло з назви, вже не в Києві. Галицько-Волинський літопис охоплює період 1200 — 1292 років. Набагато пізніпіе з’являться на Україні так звані козацькі літописи.

Для усіх літописних творів характерним є не тільки сухе викладення історичних фактів, а й роздуми над долею держави. Автори літописів засуджують міжусобні війни князів, які призводять до занепаду Русі. Літописи наголошують на важливості створення сильної держави, прославляють переможні походи князів, зокрема Данила Галицького, засуджують непатріотичну та нерозумну політику деяких князів.

Як на мене, деякі міркування щодо державного устрою, необхідних змін та патріотичної політики, наведені у літописах, не завадило б прочитати і сучасним діячам, хоча й минуло вже майже тисячу років. Повчання літописців сивої давнини і дотепер не втратили актуальності! А крім того, у літописах ми знайдемо факти з історії нашого народу, опис славетних князів та їхніх справ, захоплюючі народні легенди й перекази.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.