Українська література — шкільні твори - 2022

Символічність назви твору Івана Багряного «Тигролови»

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Назва літературного твору — це набагато більше, ніж простий набір слів. Як правило, саме в назві міститься корисна інформація про твір, дається його коротка характеристика. Більше того, нерідко назва певного твору є символічною, тобто відкриває перед читачем дещо більш складні ідеї, ніж ті, які приходять в голову відразу, моментально. Прикладом такої символічної назви є твір «Тигролови» авторства Івана Багряного.

З одного боку, зміст даного твору авторства Багряного, а також його назва досить швидко стають гранично зрозумілими. Він називається «Тигролови», перш за все, тому, що в ньому описано життя людей, для яких ловля тигрів була професією. Головний герой творів Григорій Многогрішний одного разу потрапив в серйозну халепу, він став жертвою комуністичних репресій, а потім був засланий на Далекий Схід. Але йому вдалося втекти, а тому він випадковим чином виявився в українській родині. Заробити просто тоді було практично неможливо, тому сім’я займалася настільки складною справою — всі разом вони ловили тигрів, полювали на них. Незважаючи на відсутність досвіду такої небезпечної діяльності в цілому інтелігентський склад характеру, Григорій не побоявся зайнятися цієї небезпечною справою. Він розумів, що це ризиковано, але в той же час він був досить сильною і вмілою людиною, що в цілому дозволило йому впоратися з такою складністю. Як правило, ті, хто замислюються про назву цього роману, відразу ж розуміють, що єдиний його сенс у тому, що герої твору займалися тим, що ловили тигра.

Але насправді для назви характерна певна ступінь символічності. Полювання на тигра — це дуже небезпечне заняття, яке в загальному може призвести до загибелі людини. Тобто, полювати на тигра можуть виключно сміливі люди, наділені високим духом і такі, які практично нічого не бояться. Саме таким людьми і були ті, кого описував Іван Багряний в цьому творі. Але сміливість, відвага і високі значення сили духу героїв цього роману розкривалися не тільки за рахунок такого заняття. Вони володіли і іншими суттєвими якостями, за що їх теж можна назвати сміливими, тобто тигроловами в переносному сенсі цього слова. Тобто, приміром, Григорій Многогрішний був тигролов не тільки в прямому сенсі, тому що він полював на тигра, але і в переносному сенсі, адже він займався і багатьма іншими справами, що робило його надзвичайно сміливою людиною і особистістю. В цьому і криється весь символізм назви даного твору.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.