Українська література - шкільні твори - 2021

Іван Вишенський, його час і культурна та громадська діяльність

Всі публікації щодо:
Вишенський Іван

I. І. Вишенський — видатний представник полемічної літератури. (І. Вишенський — найвидатніший письменник-полеміст XVI — XVII століть, суворий

викривач соціальної несправедливості.)

II. Характеристика епохи часів Івана Вишенського.

1. Життя українського народу під гнітом литовських і польських феодалів. (Постійна боротьба трудящого люду за свою незалежність із татаро-ту- рецькими загарбниками, із литовськими й польськими поневолювачами. Посилеїшя феодального національно-релігійного гніту в другій половині XVI століття.)

2. Люблінська (1569 р.) та Брестська (1596 р.) унії — духовне поневолення наших предків. (Боротьба проти католицизму спонукала до єдності Росії, України, Білорусії. Виникнення братств — громадських організацій, які об’єднували православних міщан, що чинили опір католицизму.)

3. Громадсько-політичне й національно-культурне значення діяльності братств в Україні. (Організація друкарень, шкіл, створювання бібліотек, боротьба проти церковної унії. Діяльність І. Федорова на ниві книгодрукування. Діяльність Києво-Могилянської колегії на ниві освіти.)

4. Біографічні відомості про І. Вишенського. (Біографічних відомостей майже не збереглося. Народився близько 1550 року в містечку Судова Вишня, що на Львівпщні. У молоді роки жив у Луцьку. У 30 — 35 років постригся в ченці й оселився на Афоні в Греції, де пробув більше сорока років у різних монастирях. Його послання в Україну — зразок полемічних творів.)

5. Боротьба І. Вишенського проти політики уніатів. (І. Вишенський — сильна особистість, освічена людина свого часу, гуманіст і демократ, який прагнув духовної і соціальної свободи народу.)

Відомо 16 творів письменника-полеміста, в яких він захищає права пригнобленого народу, викриває в морально-етичному плані католицьке духовец- ство, Пацу Римського.

III. Значення полемічних творів І. Вишенського. (Полемічна література — це релігійно-політичні трактати про викриття насильницької влади католицизму в Україні, започаткованого Брестською унією (1596 р.). У формі релігійних суперечок обговорювалися суспільно-політичні й культурно-історичні проблеми, важливі для українського народу).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.