Українська література - шкільні твори - 2022

Художня своєрідність гуморески «Моя автобіографія» Остапа Вишні

Всі публікації щодо:
Вишня Остап

I. Твори автобіографічного характеру. (В Остапа Вишні є ціла низка автобіографічних оповідань: «Отак і пишу», «Великомученик Остап Вишня», «Все життя з Гоголем», «Панська ялинка», щоденник «Думи мої, думи мої…», який є цікавим зразком мемуарної літератури, а найкраща гумореска — «Моя автобіографія», яку письменник написав за два дні (15 — 16 березня 1927 року).)

II. Своєрідність художнього викладу. (Автор дотепно розповідає про найяскравіші моменти свого життя, про риси вдачі й світовідчування за допомогою цікавих коментарів, з виходом на суспільні, державні й естетичні проблеми. На перший погляд, оповідач у гуморесці — це пасивний, до всього байдужий учасник подій. Але це лише зовні він маскується під «простачка», який з усім погоджується. Насправді перед нами постає прекрасний образ людини доброї, надзвичайно талановитої й дотепної, біографія якої невіддільна від історії рідного народу.)

III. Дотепність народного жарту. (Остап Вишня використовує етюди-розділи, де розповідає про те, де і коли народився, вчився («мати казали, що мене витягли з колодязя, коли напували корову Оришку»), («Вчив мене хороший учитель Іван Максимович, доброї душі дідуган… Учив він сумлінно, бо сам він був ходяча совість людська»). У творі кожне речення звучить як народний дотепний жарт. Остап Вишня мимовільно «вихоплює» найяскравіші, найхарактерніші епізоди, події. Пише про те, що найбільше врізалося в пам’ять.)

IV. Цікаві композиційні знахідки в гуморесці. (Характерною рисою стилю Остапа Вишні є наявність «відступів», зокрема про «Катехізис» Філарета та інші книги: «Взагалі любив я книжки з м’якими палітурками… їх рвати легше, і не так боляче вони б’ються, як мати, було, побачить». Використання окремих підтекстів, зокрема у розповіді про початок літературної діяльності: з того часу, як «мене переїхали» з Києва в Харків, «зробився я Остапом Вишнею…» «Спочатку було тяжкувато, бо папір попервах був поганкуватий і чорнило не дуже добре, та й олівці часто ламались…» З цих рядків напрошується висновок, що велику роль у творчій роботі митця відіграють міра обдарованості, його громадянська позиція, а часом пекельна праця.)

V. Мовне розмаїття. (Гумореска «Моя автобіографія» вражає людяністю, глибокими і щирими почуттями. Від початку до кінця вона насичена народною розмовною лексикою, розповідними інтонаціями. Здебільшого комізм ситуації у творі ґрунтується на контрасті.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.