Українська література - шкільні твори - 2022

Відображення в творі М. Вінграновського «Первінка» важкого становища українського села в останній рік Другої світової війни

Всі публікації щодо:
Вінграновський Микола

1. Життя Миколчиної родини у роки війни, (йшла війна. Останній її рік. У на- півзруйнованій хаті жила жінка Марія з трьома дітьми. Заощаджуючи на всьому, Марія збирає гроші, які присилає їй з фронту чоловік, щоб купити корову.)

2. Марія доручає синові Миколі купити на базарі корову. (Марія захворіла й через це не змогла сама піти на базар, тому й доручила Миколці купівлю корови.)

3. Хлопчик вирушає в дорогу. (Швидко зібравшись, сховавши за пазуху гроші, Миколка вирушає у містечко на базар.)

4. На базарі. (Прийшовши в містечко на базар, Миколка почав уважно придивлятися до корів, прислухатися, скільки грошей за них просять, і вглядів чорненьку корівку, яка йому сподобалась.)

5. Миколка купує корову. (Поспитавши, скільки хазяйка хоче за неї, чи доїться вона, Миколка віддав тіточці гроші, запитав, як її звати, й, забравши корову, вирушив з нею додому.)

6. Дорога додому. (Дорога була важка й небезпечна: розгрузла, перебита снарядами й бомбами, та ще й непроходимі болота. Поруч валялися трупи коней та корів, постріляних німцями. А ще навколо все було заміновано.)

7. Миколка з Первінкою ночують у полі. (Швидко смеркло. Сівши перепочити на ліжку, що стояло посеред поля, Миколка підгодував Первінку й непомітно заснув, бо дуже втомився.)

8. Миколка поспішає додому. (Коли хлопчик прокинувся, був уже день. Він ішов додому, але раптом з’явилися наші й німецькі літаки. Зав’язався повітряний бій, і Миколка разом з Первінкою переховувався у великій воронці від бомби. Тут до них пристав бездомний пес.)

9. Миколка зустрічається з дідом Рятушняком. (Дід Рятушняк уважно подивився на корову, сказав, що може вона цих грошей стоїть, і запропонував швидше йти додому, бо мати Миколки дуже хвилюється.)

10. Вдома. (Прийшовши додому, Миколка попросив діда Рятушняка завести Первінку у сарай, а сам скоріш побіг до матері і розказав їй, яку він купив корову, що звуть її Первінкою. Потім віддав мамі гроші, що залишилися від купівлі корови.)

11. Роздуми Марії та діда Рятушняка. (Годувати корівку було зовсім нічим, і дід Рятушняк запропонував Марії годувати її соломою з дідової хати.)

12. Миколка вирішує пошукати їжу для сім’ї. (У хаті не було чого їсти, і Миколка вирішує пошукати що-небудь у полі. Розшукавши трохи магару, він повертається додому.)

13. Повернення з фронту Миколчиного тата. (Коли Миколка з собакою сиділи біля дому, пес раптом заскімлив і з усіх чотирьох побіг на вигін, де йшов якийсь чоловік. Це був Миколчин тато.)

14. Розмова Максима Миколайовича — батька Миколки — з дідом Рятушняком. (Трохи порозмовлявши, Миколчин тато з дідом пішли за село на Розкопану Могилу.)

15. Миколчин батько і дід Рятушняк витягають зі схрона Розкопаної Могили плуги і посівне зерно. (Коли відступали наші війська, Максим Миколайович з дідом Рятушняком сховали від німців зерно й плуги. Потім дід охороняв його. А зараз, після звільнення села від німців, вони знову дістають його.)


16. Розмова Максима Миколайовича з генералом. (Поговоривши з Миколчиним батьком, генерал звелів залишити в селі дві бочки пального для сівби.)

17. Зустріч діда Рятушняка з сином-льотчиком. (Петра відпустили на два дні додому, і він прилетів у рідне село.)

18. Дядько Петро літаком оре землю. (Максим Миколайович бідкувався, що треба провести сівбу, а орати нічим: ані трактора, ані коней у селі не було. І Петро, запрягши у літак сім плугів, почав орати не оране за роки війни поле.)

19. Миколка з Первінкою теж працюють у полі. (Миколка, запрягши Первінку у борону, йшов за літаком, плугами, сівачами.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.