Українська література - шкільні твори - 2022

СВІТ ОЧИМА ГУСЕНЯТКА (за оповіданням М. Вінграновського «Гусенятко»)

Всі публікації щодо:
Вінграновський Микола

Людейзавжди цікавило, яким бачать світ тварини. Бо ми існуємо разом, природа ітехнічний прогрес іноді конфліктують. Так у своєму оповіданні МиколаВінграновський спробував зобразити світ очима гусенятка. Твір має назву«Гусенятко».

Головнийгерой оповідання — маленьке гусенятко, яке народилося пізно восени. Родинігусей довелося пройти через багато випробувань: мисливці, хижа ондатра, ГЕС, літаки. Гусенятко опинилося в руках сталеварів, але «сірий тато» його і тутзнайшов. Бо він відповідав за життя свого сина. Ця пташина родина нагадуєлюдську, бо тут батьки піклуються про своїх дітей і хвилюються один за одного.Тільки від людей очікують вони лише небезпеку. Треба нам замислитися над цимпитанням.

На мою думку, М. Вінграновський своїмтвором привертає увагу людей до проблеми захисту тварин. Оповідання нікого незалишає байдужим. Особисто я по-іншому поглянув на птахів, ніколи не зможу їхякось образити. Бо перед очима стоїть образ маленького наляканого гусенятка.Люди й тварини повинні жити в гармонії!

II варіант

Умайбутньому я мрію стати ветеринаром. Мені здається, що тварини, чи тосвійські, чи дикі — надзвичайно розумні. Тільки людині, яка вважає себе царемприроди, здається, що серед тварин панують жорстокі закони виживання.Насправді тварини можуть бути добрими, ніжними й відданими.

Звісно, важко уявити, яким постає навколишній світ і людина як частина цього світу вочах тварини. Але нещодавно я прочитав оповідання М. Вінграновського«Гусенятко» і впевнився, що нічого неможливого немає.

Утворі оповідь ведеться від особи диких гусей. Головний герой — маленькегусенятко, яке всупереч природним законам народилося восени, а не навесні, яквсі його інші брати й сестри. Вночі гуси, мали відлітати, а поява нового членагромади стояла на заваді. Маленьке гусенятко не навчилося літати, не моглосамостійно знайти собі їжу. За ним треба було доглядати.

Занурюючисьу світ тварин, письменник примушує нас замислитися над проблемамидовколишнього середовища. Перелітним птахам доводиться піклуватися не тількипро те, щоб нагодуватися, своєчасно прилетіти у потрібне місце, а й уникнутилюдської нерозсудливої жорстокості. Про що думає мати маленького гусенят- ки?Вона думає про те, що летіти через три моря нелегко, тим більше, що малого неможна ані на крило взяти, ані на спину покласти.

Залишитисятеж неможливо — вітер, сніг, мороз, лід, а ще лисиці, тхори і, найголовніше, люди.

Навітьспитати було ні в кого. Гуска прожила три літа і три зими, вважала себедовголітньою: «серед гусячого табуна не було жодного діда-гусака або баби».Першої ж осені, коли молоденька ще гуска злетіла вперше у вирій, з очеретівпіднялася страшна стрілянина — і залишилася живою лише вона одна.

Алемалий не знає всього цього жаху. Він дивиться навколо здивованими очима — пізнає світ, який поки що не видається йому жорстоким. Коли втомлюється, засинає — крихітний, беззахисний.

Тато-гусакіз жалістю дивиться на свою велику родину, на стурбовану жінку. Він звільняєїї, аби попоїла. Для гуски-матері подорож за їжею дуже небезпечна. Тільки-новона встигла вилетіти з гнізда, почулася стрілянина. Старі гусаки, які не моглипіднятися вище, загинули відразу.

Татотурбується й переживає. На його сильних руках залишилися діти, а він не знає, що сталося з їхньою матір’ю. Заспокоєний лише малий, який спокійно розглядаєтата: його сторожкі очі, високу шию, високі м’які сірі груди. Втомившись, гусенятко пірнуло під татусеві теплі груди й заснуло. А з поля знову торохнуло.І знову серця всіх членів родини забилися, передчуваючи трагедію.

Мама, на щастя, повернулася, але не всі проблеми було вирішено. Треба вилітати, алез малим цього робити було не можна. Суперечка між батьками триває довгий час.Нарешті рішення знайдено: новонароджене гусенятко залишиться із батьком. А всіінші діти разом із матір’ю вирушать у далеку путь.

Увсесвіті панує гармонія — зло не може бути безнаказаним. Ті, хто тримав родинугусенят у постійному страху, покарали себе самі. Один з мисливців поранивіншого.

Маленький залишився з татком, але це несвідчило про те, що зимівля їхня буде безпечною. Люди знаходяться поруч ідумають вони не про бідних тварин, а лише про свої потреби. У страшний світприйшов гусенятко, але на його захисті була родина — сильний батько, ніжнамати, сестрички й брати.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.