Українська література - шкільні твори - 2022

Правдивий показ раннього дорослішання дітей війни (за оповіданням М. Вінграновського «Первінка»)

Всі публікації щодо:
Вінграновський Микола

I варіант

Оповідання М. Вінграновського «Первінка» показуєважкий стан українського села у часи Другої світової війни. Але особливу увагуприділяє головному герою оповідання, дванадцятирічному хлопцеві Миколці.Хлопець поводить себе, як дорослий. Коли мати посилає його в місто купитикорову, він робить усе обережно, бо знає, що тримати за пазухою гроші надтонебезпечно. Вертаючись додому із купленою Первінкою, Миколка не забуває набратиповну пазуху тільки-но пророслого щавлю. Хоч він наївся його сам, та незабуває про хвору матір та маленьких братика із сестричкою, які сидять у напівзгорілій хаті голодні.

З поверненням додому він продовжує поводити себепо-дорослому. Кожного дня йде шукати їжу, тобто мишачі купки, в яких могла ббути пшениця. Він сам варить для сім’ї картоплю, точить рашпілем лопату, набиває на граблі нового держака. Із завзяттям він ходить за садом, де згрібаєторішнє листя. Піклується про Первін- ку, щоб ніхто її не вкрав.

Автор майстерно показав в оповіданні, як війна змушувала дітейпередчасно дорослішати, позбавляючи їх дитинства. Замість того, щоб грати зхлопцями в ігри, Миколка повинен був дбати про родину замість батька, якийзнаходився на фронті. Миколі Вінграновському вдалося передати це дорослішаннядосить реалістично.

II варіант

Оповідання Миколи Вінграновського «Первінка»присвячено зображенню тяжкого життя селян в останній рік Другої світової війни.


героєм твору автор обрав дванадцятирічного Микол-ку. Він жив у напівзгорілій хаті разом з матір’ю та молодшими братиком ісестричкою. Батько їх, колишній голова колгоспу, пішов на фронт, тому застаршого в родині залишився син.

Миколка рано відчув себе дорослим, бо на ньомулежала велика відповідальність: мати хворіла, і він доглядав за нею та меншимидітьми, порався у хаті та на дворі, самостійно готував їжу.

Ставлення родини до хлопчика проявилося в тому, щойому довірили купівлю корови, молоко якої повинно було стати серйозноюдопомогою їх бідній сім’ї.

І Миколка виконав доручення. Взявши гроші, вінвирушив на базар, не звертаючи уваги на розмиті весняні дороги, на небезпечністьнатрапити на німців. Купивши корову у вбогої тіточки, хлопчик повернувсядодому. Картини вздовж шляху нагадували про те, що йде війна: скрізь було виднокинуті «німецькі танки і машини», гармати, вбитих тварин, вози з усілякимдобром. Але все то не можна було чіпати, бо земля навкруги була замінована.

Вже вечоріло, і хлопчик не встигав вернутисязасвітло, бо до села було дванадцять кілометрів, а шлях перетворився на болото.Миколка вирішив ночувати в степу. Як справжній хазяїн він потурбувався прохарч для своєї зголоднілої і втомленої корови, нарвавши будяків поряд із страшнимнімецьким «тигром». Ще він встиг запримітити яр з молодим щавлем і поїв його.Вранці ж маленький господар живий і здоровий дійшов додому, і корову привів.

У творі «Первінка» М. Вінграновський не лишерозкриває складність життя у воєнні часи, а й правдиво зображує раннєдорослішання дітей, які брали на свої слабкі плечі обов’язки івідповідальність нарівні з батьками.

ГоловнимНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.