Українська література - шкільні твори - 2023
Народність творів письменниці Марка Вовчка - питання та відповіді
Всі публікації щодо:
Вовчок Марко
I. Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська) — видатна українська письменниця другої половини XIX століття.
II. Життя селянства за часів панщини у творах Марка Вовчка.
1. Популярність творів Марка Вовчка (піднесення питань боротьби проти кріпацтва; створення реалістичних оповідань і повістей; широке використання антикріпосницької народної поезії).
2. Динаміка образу кріпака-селянина в творах Марка Вовчка (в перших оповіданнях жінка-кріпачка тільки мріє про волю; в останніх — кріпаки відкрито виявляють протест проти гноблення).
3. «Народні оповідання» — перша книга письменниці — велика подія в літературному житті (майстерне змалювання безправних кріпаків; центральна постать творів — жінка-кріпачка; козачка, Горпина, Одарка — живі реалістичні образи; тяжке життя кріпачок; непосильна праця, хвороби, розлучення з чоловіками і дітьми, божевілля, великі страждання; загибель у тяжких умовах).
4. Оповідання «Ледащиця» — новий етап у творчості письменниці (боротьба героїні за свою волю аж до загибелі; невимовна жадоба Насті до волі; звістка про волю перед смертю героїні; втілення в образі Насті прагнення народу до кращого життя).
5. Повість «Інститутка» — «найкраща перлина української літератури» (показано наростання народного гніву, стихійного протесту проти гнобителів; виправдовування письменницею волелюбних вчинків кріпаків (Прокіп заступається за Устину; Назар тікає від панів; Катря відкрито виявляє гнів проти панів); найповніше розкриття ідеї розкріпачення селян).
III. Доля жінки — одна з головних тем творчості Марка Вовчка.
Марія Олександрівна Вілінська народилася на Орловщині, в родині збіднілого дворянина. Що ж примусило панську дитину, яка народилася в Росії, так глибоко перейнятися долею українського народу, присвятити звичайним кріпа- кам-українцям усе своє творче життя? Відповідь на це питання криється не тільки у біографічних фактах, але й у самому серці видатної письменниці.
Коли Марко Вовчок була ще дитиною, помер її батько, мати одружилася вдруге. Вітчим майбутньої письменниці був дуже жорстокою людиною. Він невпинно утискав та знущався не тільки з кріпаків, але й із власної родини. Страждання звичайних селян глибоко запали у чутливу душу маленької Марійки. Набагато пізніше, одружившись з Опанасом Маркевичем, Марія Олександрівна перейняла захоплення свого чоловіка — збирання фольклору та дослідження обрядів і звичаїв українського народу. Здібна до мов, письменниця вивчила українську, їй дуже припав до душі неповторний національний колорит нашого народу.
Збираючи зразки народної творчості по селах України, письменниця чула від селян не тільки давні перекази, пісні та казки, але й розповіді про далеко не казкове життя тогочасних селян. Багато картин із народного життя Марко Вовчок бачила на власні очі, вони викликали щире співчуття й обурення через несправедливість кріпосницького ладу, безправ’я селян та сваволю панів. Усі ці картини письменниця перенесла до своїх творів.
Назва двох книжок письменниці — «Народні оповідання» — говорить сама за себе. У цих оповіданнях змальовано реальне становище кріпаків в Україні. Причому образи здаються настільки реальними, що виникає враження, ніби селяни самі сходять зі сторінок творів і розповідають нам про своє життя. Такого ефекту письменниця досягла завдяки глибоким знанням життя українців, адже все описане вона бачила на власні очі, завдяки розумінню характеру нашого народу, завдяки знанням з етнографії та фольклору. Безумовно, на творчість Марка Вовчка великий вплив справив «Кобзар» Тараса Шевченка. Можна навіть простежити деякі спільні мотиви.
«Народні оповідання» викликали захоплення в читачів та критиків. Вони дуже подобаються і сучасному читачеві, бо справжній талант ніколи не тьмяніє. І, незважаючи на те, що доба кріпаччини давно минула, ми все одно співчуваємо героям творів Марка Вовчка. Бо ці герої промовляють до нас не просто зі сторінок книги, а ніби з глибини віків. Бо це промовляє саме життя — та жорстока дійсність, яку змалювала у своїх творах письменниця.