Українська література - шкільні твори - 2023
Герої оповідання Марка Вовчка «Максим Тримач» - справжні романтичні натури
Всі публікації щодо:
Вовчок Марко
I. Який він, романтичний герой? (Коли ми говоримо «романтичний», то маємо на увазі «небуденний, такий, що торкнувся якихось потаємних куточків нашої душі». Коли ж романтичним є герой літературного твору, то він обов’язково якийсь незвичайний, не такий, як інші, чимось відрізняється від оточуючих.
Які ж риси характеру зазвичай має романтичний герой?
По-перше, це цілісна особистість, для якої визначальним у житті є голос її совісті. Такий персонаж часто наділений однією провідною, визначальною рисою характеру. По-друге, романтичний герой над усе цінує внутрішню свободу особистості, це благородна і красива людина, яка впевнена, що її власна доля — в її руках. І наполегливо бореться за свою мету.
По-третє, романтичний герой має власні переконання, які відстоює, незважаючи на несприятливі життєві обставини.)
II. Характеристика образів-персонажів оповідання «Максим Тримач»
1. Максим Тримач — людина твердого характеру. (Головний герой оповідання, Максим Тримач, — натура цілісна, відкрита. Він живе в достатку, має хутір над Дніпром: «Такий-то багатир! Ходив у жупанах, та в сап’янцях, та в атласах. І хороший був: повновидий, чорнобровий, чорноусий; а веселий, а жартовливий! Було, як вийде в неділю поміж люди, то так його і обступлять. Дуже його любили». Та й було за що. Адже характер у Максима був рішучий, він ніколи не мирився з кривдою, завжди був готовий допомогти, завжди відстоював правду: «А такий був: нехай тільки станеться кому з нашого села пригода — головою ляже, а врятує; нехай зачепить хто чужий, то й не збудеться лиха».
Отже, Марко Вовчок підкреслює, що провідною рисою характеру Максима була твердість, він ніколи не відступав від своїх переконань.
Суворого батьківського слова повинні були слухатися і члени його родини — дві дочки, Катря та Тетяна. Максим надзвичайно любив їх, піклувався про їхнє майбутнє. Але бачив його в першу чергу в матеріальному забезпеченні. Тому Катрі, якій настав час виходити заміж, сказав, що ніколи не віддасть її «за бурлаку». Катря знала, що слово батькове тверде, тому, коли покохала Семена, бідного парубка, нерівню собі, батькові нічого не сказала. Дочка не перечить батькові, так вона була вихована, та все ж сподівається, що все вдасться владнати. Коли ж Семен трагічно загинув, Катря теж зводить рахунки з життям.
Максим розуміє, що він винен у тому, що сталося. Звичайно, його статків вистачило б, аби молода сім’я жила не в бідності. Але вороття немає. Максим не знаходить собі місця, відмовляється від прибутків, п’ять років не виходить між люди. Та змінити нічого вже не можна.
Максим Тримач — носій рис романтичної особистості. Він гордий, вольовий, експресивний, адже характер Максима формувався на традиціях бурхливих і суворих часів козаччини.)
2. Найзаповітніша мрія Семена — стати вільним козаком. (Справжнім романтичним героєм є й Семен, коханий Катрі. Він сміливий козак, сильний, мужній, вродливий і рішучий чоловік. Семен всім серцем любить Катрю і готовий на все, аби поєднатися з нею. Максим сказав Катрі, що віддасть її за «вільного козака, щоб сам собі паном був, нікому не кланявсь». І Семен прагнув виконати вимоги батька коханої.
Заради досягнення мети Семен їде в подорож. Повернутися він мав вільним козаком і з грошима. Та загинув під час сильної бурі на Дніпрі.)
3. У чому трагізм образу Катрі? (Образ Катрі у творі найтрагічніший. Адже дівчині довелося зіткнутися з двома важкими перепонами на шляху до ро
динного щастя. З одного боку, це соціальна нерівність, адже її обранець Семен — людина бідна та ще й залежна. З іншого — це небажання батька зрозуміти свою дитину, можна навіть стверджувати, що йдеться про родинний деспотизм, батьківську сваволю, яка не визнає права жінки самій обрати супутника життя за покликом серця, а не майновим розрахунком.
Катря, як і батько, — натура сильна й горда. Та й на вроду гарна, «хороша та пишна, як королівна». Як справжня романтична героїня, Катря — цілісна особистість. Вона нічого не робить з примусу, бо в ній живе вільнолюбний дух. Але, вихована на патріархальних традиціях, вона не може вчинити наперекір слову батька. Та й відмовитися від своїх почуттів до Семена дівчина теж не бажає. Катря страждає, ій ні з ким порадитися, нікому розповісти про свої душевні муки. Коли ж Семен загинув, Катря за ніч посивіла, що свідчить про глибину її почуттів і горя. Напевне знаючи, що вже ні з ким не зможе бути щасливою, Катря врешті вирішує покінчити життя самогубством. Цим вчинком дівчина засвідчує вірність своєму коханню, звеличує його як найбільшу духовну цінність, для якої не існує жодних перешкод.
Образ Катрі — типовий образ романтичної героїні, яка сповідує культ почуттів, що приводить її до розв’язання дилеми: або життя з обранцем, або смерть. Ми захоплюємося цілісністю натури героїні, її незалежним характером та вірністю. Чи принесла ця любов Катрі хоча б краплиночку щастя? Напевно, так, інакше вона б жила собі далі, очікуючи іншої любові.)
III. Чому Марко Вовчок звернулася до зображення романтичних характерів? (Марко Вовчок зі своїх творів постає як людина, що глибоко й тонко знає життя із його драматичними колізіями. Це й не дивно, адже вона багато спілкувалася із простими людьми, знала їхні турботи, проблеми, горе. Та й сама письменниця пережила багато трагічних моментів, але не зламалася, не зчерствіла душею. Щоб підтримати у своїх читачів оптимістичний дух, вона розповідає у своїх творах про людей мужніх, здатних протистояти життєвим негараздам, опоетизовує непересічних особистостей, які відстоюють правду і своє право на щастя.)