Українська література - шкільні твори - 2024

Алегоричні образи у байці Л. Глібова «Цуцик»

Всі публікації щодо:
Глібов Леонід

Байка «Цуцик» — засудження соціальних виразок буржуазно-дворянського суспільства. (Леонід Глібов після довгого мовчання знову почав друкувати свої твори у 80-ті роки XIX століття. У байці «Цуцик» митець засудив паразитизм, чванливість, зарозумілість панських прислужників.)

Типовість образів байки.

Образ Цуцика. (Цуцик — улюбленець панів. Він живе у горницях, качається на килимах, грається з панночками. Йому не хочеться згадувати свого минулого життя, коли гценям він жив у пекарні і «замурзаний під лавою тинявся». Поневіряння Цуцика закінчилися тоді, коли він навчився ходити на задніх лапках та лизати руки панам.)

Образ Бровка. (Бровко, на відміну від Цуцика, живе у дворі, стереже панське добро день і ніч. За вірну службу доводиться йому терпіти і голод, і стусани від панів.)

Реалізм образів байки. (Леонід Глібов добре знав життя, а тому сюжети своїх байок йому не доводилося придумувати. Таких людей, як герой байки Цуцик, письменник часто зустрічав у маєтках багатьох поміщиків. Улесливі з панами, зухвалі з простими людьми — ці «цуцики» хизувалися своїм життям. Бровко — теж типовий образ людини, яка знає ціну панським прислужникам, але не сміє сказати свою думку вголос, адже добре розуміє, що нікчемний лакиза скубне і його коли захоче.)

Ставлення письменника до героїв байки. (Леонід Глібов висловлює своє ставлення до Цуцика, добираючи відповідні слова: патлатий, ледачий; поряд із пестливими словами (бочок, спинка, лапки) вживає грубе слово «морда».

Письменник надає можливість читачеві самому домалювати портрет Бровка, а його характер передає через діалог із Цуциком. Автор співчуває Бровкові, розуміє, як йому важко живеться і яких зусиль він докладає, щоб зберегти свою гідність.)