Українська література - шкільні твори - 2021

Втілення в образі Тараса Бульби кращих рис запорозького козака

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

Повість М. Гоголя «Тарас Бульба» цікава для нас, українців, тим, що яскраво змальовує нам картину найславетнішої сторінки нашої історії — життя Запорозької Січі.

Легендарна Запорозька Січ існувала в XVI-XVIII століттях за Дніпровими порогами і являла собою серйозну військову силу. Потрапити в запорозьке військо було не дуже складно. Одна з головних умов для новоприбулих — сповідання православної віри. А вже на Січі навчалися військового мистецтва й «січового лицарства».

Козаки охороняли південні кордони держави, здійснювали набіги на турецькі та польські міста.

У своїй повісті М. Гоголь розкрив перед нами картину життя запорозьких козаків, з любов’ю і захопленням зображуючи як їх побут, так і битви, героїчні подвиги. «Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й міцні, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!»

Тарас Бульба — головний герой однойменної повісті М. Гоголя, запорозький полковник, в образі якого втілені найкращі риси запорозького козака. Разом зі своїми синами Тарас, який бачив мету свого життя не в домашньому затишку, а в захисті Батьківщини, боротьбі проти несправедливого гноблення православної віри, вирушає на Січ. Там ми бачимо вже не батька сімейства, а мужнього воїна, що вміє командувати і приймати рішення. «Немає у нас нікого, хто рівний йому в доблесті».

У промові Тараса перед боєм ми бачимо, як тонко відчуває і розуміє герой, що об’єднує людей, які стоять перед ним і слухають його. Душу й серце розкриває він перед побратимами, знаючи, що вони підтримають і зрозуміють його, бо так само люблять свою Батьківщину.

І у найважчі хвилини бою Тарас знаходить у собі сили підбадьорити товаришів. «А що, пани, — сказав Тарас, перегукуючись із курінним. — Є ще порох у порохівницях? Чи не ослабла козацька сила? Ще не гнуться козаки?»

Тарас, для якого найсвятіше — товариство, братство козацьке, навіть не вагається, приймаючи рішення покарати сина свого Андрія за зраду. «Я тебе породив, я тебе вб’ю!» — виніс він вирок. Зрада батьківщини, спільної справи, зрада друзів — найстрашніший злочин. І провина, на думку Тараса, за те, що виховав зрадника, лежить на батькові.

Ризикуючи своїм життям, пробирається старий запорожець до місця страти другого свого сина Остапа. Тарас хоче підтримати сина, щоб той з честю прийняв смерть, як личить справжньому козаку.

Важко було старому полковнику перенести втрату своїх синів,»… три глибокі зморшки насунулися йому на чоло і вже ніколи не сходили з нього». Але не кинув своїх друзів Тарас, не припинив боротьбу з ненависними ляхами. І не було в ньому тепер ні жалю, ні співчуття до ворогів.

У хвилину, коли смерть вже поряд, не думає про себе Тарас, а радіє тому, що зумів підказати своїм друзям шлях до порятунку. «Та хіба знайдуться у світі такі вогні, муки і така сила, яка б подолала козацьку силу!» — вигукує письменник, вкладаючи у свої слова захоплення перед мужністю цього запорозького козака і силою його духу.

В образі Тараса Бульби М. Гоголь втілив кращі риси запорозького козака, вірного своєму обов’язку перед Батьківщиною і товариством. І нам, нащадкам козаків, хочеться бути схожими на запорожців, бути такими ж сміливими, так же любити свою землю, так же віддано захищати її від усього того, що заважає їй вільно розквітати.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.