Українська література - шкільні твори - 2024

Чистота душі, остереження гріха — Божий і людський заповіти за твором Миколи Гоголя «Вечір проти Івана Купала»

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

Нерідко в житті людини трапляються непередбачувані ситуації та складності. Людина стикається практично з непереборними проблемами і не знає, що їй робити, адже подолати деякі труднощі самостійно вона просто-таки ніяк не може. Іноді людина не може досягти чогось дуже для неї важливого, в такі моменти вона готовий йти на великі поступки, угоди не тільки зі своєю совістю, а й з нечистими силами.

Саме в такій ситуації опинився один з героїв літературного твору Миколи Гоголя «Вечір проти Івана Купала» Петрусь. Він був звичайним і далеко не багатим хлопцем, був змушений працювати для забезпечення свого життя на не самій приємній роботі у Коржа. Так сталося, що Петрусь полюбив його доньку і захотів бути з нею. Але навряд чи це могло у нього вийти, враховуючи різний фінансовий стан цих людей. Коли Корж дізнався про те, що у Петруся можуть виникнути якісь стосунки з його донькою, він навіть захотів його сильно побити, в цей момент Петруся зміг врятувати маленький син Коржа Івась, який недоречно розплакалася. У цей момент Петрусь зрозумів, що йому буде дуже важко бути разом з коханою, якщо він не стане багатим. Тому він був готовий піти на що завгодно, щоб стати набагато багатше.

Його така необхідність змусила його розпочати співпрацю з людиною з дуже поганою репутацією в їх суспільстві, з Басаврюком. Саме Басаврюк запропонував йому зайнятися страшними справами, про що Петрусь потім сильно пошкодував. А як з’ясувалося ще пізніше, Басаврюк і був представником нечистої сили, який сам не міг піти на ті справи і шукати скарб, тому що нечиста сила в принципі не може цього робити. У підсумку Петрусь зміг стати багатшими, адже Басаврюк віддячив йому багатством. Але щасливішими це Петруся не зробило, в результаті його не стало.

Зі змісту твору стає чітко зрозуміло, що в деяких випадках, чого б там людині не хотілося, потрібно думати про те, з ким разом ти будеш досягати своїх цілей. Петрусь про це не думав, а тому зв’язався з людиною, яка мала дуже погану репутацію. Пізніше з’ясувалося, що Басаврюк і зовсім представляє нечисту силу. Але мораль цієї історії не тільки в проступках Петруся. Берегти чистоту своєї душі і остерігатися гріха повинен кожен. Непряма вина у всіх неприємностях історії є і у Коржа. Він переоцінював значення грошових коштів, він повинен був дозволити Петрусю бути разом з його дочкою і без багатства. Тоді б нічого поганого не сталося і він би не втратив Івася.