Українська література - шкільні твори - 2021

Нечиста сила у сучасному житті за повістю Миколи Гоголя «Вечір проти Івана Купала»

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

Повість Миколи Васильовича Гоголя «Вечір проти Івана Купала» входить в найвідоміший цикл творів автора під назвою «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» і є одним з найбільш цікавих та інформативних творів української літератури про нечисту силу. Саме тому цей твір можна розглядати як еталонний, якщо говорити про нечисту силу в Україні, її ролі в житті суспільства і тому місці, яке вона займає в житті конкретних жителів. На його прикладі можна розглядати актуальність нечистої сили в суспільному житті українців.

У повісті автор розповідає дивовижну історію про те, як молодий чоловік на ім’я Петрусь, який був сильно закоханий у дівчину, але не міг бути з нею через дуже поширену у ті часи проблему — невідповідність його матеріального становища її статкам. Тому батьки дівчини вирішили видати її за іншу, більш багату людину, а Петрусь в свою чергу був змушений піти на страшну, але неусвідомлену угоду саме з представником нечистої сили по імені Басаврюк. Цвіт папороті, зірвати який Петруся попросив Басаврюк, є певний символом. Саме завдяки діям Петруся Басаврюк зміг знайти скарб. Як відомо, представники нечистої сили самі по собі не можуть знайти скарб, тому Басаврюк і вдався до допомоги Петруся.

Звичайно, він віддячив йому за допомогу кількома мішками з золотом, але цього для повного щастя Петруся було недостатньо. Так, він зміг одружитися з коханою, але під час цього процесу по зриванню цвіту папороті щось сталося з братом його коханої, маленьким Івасем, після цих дій Івась зник. Говорили, що його вкрали цигани, але Петрусь розумів, що швидше за все в цій пропажу є тільки його вина. Бачачи, як він мучиться, його дружина звернулася за допомогою до чаклунки. У результаті її дій та впливу на Петруся він зникає так само. Тільки після цього всі розуміють, що Петрусем скористалася нечиста сила в особі Басаврюка.

Микола Гоголь зміг досить цікаво описати прояви нечистої сили в житті людини, але, говорячи про дійсність і життя сучасне, варто відзначити, що таких яскравих проявів нечистої сили, як було описано в цій повісті, не спостерігається. Щодо її існування все ще панує дві точки зору. Згідно з однією з них, нечиста сила — це вигадка людини, витівка людської психіки. Але за другою версією нечиста сила дійсно існує, представляючи інтереси диявола на Землі. Обидві ці думки заслуговують права на існування.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.