Українська література - шкільні твори - 2021

Тарас Бульба із синами

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

Варіант 1

Повість відомого українського письменника М. В. Гоголя «Тарас Бульба» — це яскрава і неперевершена оповідь про представників героїчного народу, який у стародавні часи жив на околицях слов’янської землі, про славетних українських козаків. На прикладі долі трьох головних героїв повісті — Тараса Бульби та його синів Остапа і Андрія, показано тогочасне життя українського козацтва.

Андрій і Остап були синами одного зі славетних і відважних козацьких ватажків — отамана Запорізької Січі Тараса Бульби. Обох братів батько виховував однаково і нікому не надавав переваги. Він вивчив їх у бурсі і робив усе можливе для того, щоб вини виросли освіченими, мужніми, сміливими і гідними козацького звання. Обидва брати, і Андрій, і Остап, виросли дійсно сміливими і мужніми, спраглими до подвигів і битв козаками. Але у кровних братів були величезні відмінності, більшість з яких крилася в рисах їх характерів.

Остап вже під час навчання в бурсі став проявляти твердість і відважність. Йому не подобалося вчитися і він кілька разів тікав з академії до Запорізької Січі. І лише погрози батька Тараса відправити Остапа в монастир примусили його повернутися до навчання і старанно довчитися. Крім того, Остап був гарним товаришем, терпів усі покарання і ніколи не зраджував своїх. Остап відрізнявся добродушною вдачею, але у нього не було такого гнучкого розуму, як у Андрія.

На відміну від Остапа, молодший брат Андрій «мав почуття трохи жвавіші і якось більш розвинені. Він також кипів спрагою подвигу, але разом з нею душа його була доступна іншим почуттям», в тому числі і коханню. Любов дуже рано закралася у душу героя і коли одного разу Андрій зустрів прекрасну дівчину, одразу ж без пам’яті в неї закохався. Саме кохання у майбутньому зіграло трагічну роль у долі цього справного козака.

У перших боях з ворогом і Остап, і Андрій проявили звою незвичайну козацьку завзятість, вміння і хоробрість. «О! та це буде з часом добрий полковник!» — Говорив Тарас Бульба про Остапа. Не менш радів Тарас і молодшому своєму синові — Андрієві: «І цей добрий — ворог би не взяв його! Вояка! Чи не Остап, а добрий, добрий також вояка!».

Але життя дружніх братів і їх батька змінилося, коли Андрію довелося випадково дізнатися, що в оточеному козаками місті живе його кохана, яку він згадував кілька років, знаходячись у Січі. Заради неї Андрій перейшов на бік ворогу, свою Вітчизну він проміняв на кохання, яке стало для нього миліше Батьківщини, батька, брата і товаришів.

Саме в цьому і проявляється фатальна відмінність між старшим і молодшим братом. Якщо сенс життя Остапа полягав у захисті православної віри і Вітчизни, у служінні козацькій справі, то для Андрія головним у житті стало веління його серця.

На жаль, обох братів чекає майже однакова трагічна доля. Андрій, який під час битви на боці ворога зустрівся з Тарасом, гине від батькової кулі: «Чим би не козак був? І станом високий, і чорнобривий, і рука була міцна в бою! Пропав, пропав безславно, як підла собака!» — такими словами батько прощається зі своїм молодшим сином.

А Остап помирає як справжній герой. Потрапивши у полон до поляків, він пізнає усі муки жорстоких знущань, але зустрічає смерть з мужністю і гідністю.

Отже, рідні брати, які однаково виховувалися, згодом стали кровними ворогами. Але у обох у них була сильна воля і мужність. І Остап, і Андрій були хоробрими людьми і віддали своє життя заради того, що захищали.

Варіант 2

У відомій повісті українського автора Миколи Гоголя «Тарас Бульба» головними дійовими особами є сам Тарас Бульба, а також два його сини — Андрій і Остап. Поряд з демонстрацією сили і характерів козаків Запорізької Січі автор повісті хотів показати читачам особливості особистих стосунків між козаками, їх життєві пріоритети, основні цінності і цілі діяльності. Зробити це автору вдалося завдяки розкриттю образів Тараса Бульби, Андрія та Остапа.

Будучи батьком для обох хлопців, Тарас Бульба спочатку ставився до них однаково добре, як і будь-який батько. Виховувалися вони теж схожим чином, в дитинстві бачили те ж саме, і поведінка їх по ідеї не повинна була сильно відрізнятися. Проте, дві цих молодих людини насправді мали як схожі якості, так і відмінні. Поряд з характерною для обох них молодістю, фізичною силою і відвагою, за які вони отримали визнання в боях, хлопцям були притаманні і деякі відмінності. Перш за все, варто розповісти про істотні відмінності в характерах Андрія та Остапа. З самого початку повісті стає зрозуміло, що Андрій володіє характером дещо більш ніжним і в той же час менш сильним.

Йому практично нічого не вартує благати про милість, що свідчить про відсутність справжньої гордості. Нерідко його активність і бажання діяти приводили його самого і близьких його до біди. Проявляється й інша вкрай негативна риса характеру Андрія — для нього приватне важливіше спільного. Поставивши на ваги любов до батьківщини і особисті справи, особисті справи Андрія переважили. Він закохується в дочку ворога Війська Запорізького і зраджує своїм родичам і своїй батьківщині, за що в підсумку отримує ганьбу і презирство свого батька Тараса Бульби. На відміну від Андрія Остап ні за що не ставить свої особисті справи в пріоритет перед справою батьківщини. Він володіє твердим характером, величезною силою волі і тому бореться до останнього. Навіть потрапивши в полон, Остап не втрачає людської гідності, залишається одним з кращих синів своєї батьківщини і заслуговує теплу любов свого батька.

Якщо розглядати співвідношення самого Тараса Бульби з його синами, можна відзначити, що Остап набагато сильніше схожий на нього, ніж Андрій. Саме Остапа можна розглядати як гідного сина такого геройського персонажа, як Тарас Бульба. Він на відміну від Андрія загинув в бою і викликає лише позитивні емоції, справляючи хороше враження. Думається, що автор повісті не тільки прямо продемонстрував різницю між Остапом та Андрієм допомогою опису того, що вони скоїли, але ще й провів між ними лінію, показавши, наскільки різне ставлення вони заслужили від Тараса Бульби.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.