Українська література - шкільні твори - 2021

Чи виправдана зрада кохання Андрія?

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

Повість М. В. Гоголя вперше з’явилася у 1835 році і була опублікована у збірці «Миргород». В цьому творі видатний письменник реалістично зобразив життя Запорізької Січі, героїчну боротьбу українських козаків проти тих, хто поневолював у ті часи наш народ. Ця боротьба показана на фоні неповторного колориту звичаїв і побуту українців. Головними героями цього видатного твору є старий полковник Січі Тарас Бульба та його сини. А одним із головних ліній сюжету я вважаю кохання молодшого сина Тараса Бульби Андрія, конфлікт його почуття і обов’язку перед Батьківщиною.


Андрій був молодшим сином головного героя повісті Тараса Бульби. Це був гарний хлопець, у бурсі він навчався без напруження і з охотою, а завдяки рисам свого характеру він часто верховодив в достатньо небезпечних витівках своїх друзів. «І часом, з допомогою винахідливого розуму свого, вмів викручуватися від кари». Андрій, як і його старший брат Остап, «теж кипів жадобою подвигу, але разом з тим душа його була приступна й для інших почуттів. Потреба кохання спалахнула в нього гостро, коли він перейшов за вісімнадцять років».


Навчаючись у Києві, Андрій випадково познайомився з польською панночкою, яку дуже скоро покохав усім своїм молодим та гарячим юнацьким серцем. А коли хлопець опинився в Запорозькій Січі, тамтешнє життя повністю його захопило і з усією своєю палкістю він з головою занурився у це «розгульне море», і на деякий час забув і панночку, і бурсу, і навіть батьківську хату. Серед козаків Андрій показав себе хоробрим воїном, в будь-якому, самому жорстокому бою він не знав страху та трощив усе, що опинялося під його шаблею. Але Андрію було однаково, з ким битися, бо в бій його кликала не ідея і моральні чинники, його заворожувала сама напруга бою і він цілком віддавався цій жорстокій музиці. Але коли одного разу до стану запорожців під покровом ночі пробралася служниця-татарка польської красуні і принесла Андрію прохання коханої панночки про допомогу її матері, «все минуле, все, що було закрите, заглушене теперішнім суворим бойовим життям, — все спливло разом на поверхню, потопивши, в свою чергу, теперішнє». Після цього хлопець знову опинився у полоні своїх почуттів, від самої думки про те, що він знову побачить свою любов, у нього починало швидко битися серце і «тремтіли молоді коліна». Діставшись до своєї панночки і «повний неземних почуттів, Андрій поцілував ції запашні вуста». Хлопець зрозумів, «що один тільки раз у житті дається відчути людині» такі почуття.


«І загинув козак!». Заради своєї коханої, заради своїх почуттів, Андрій був готовий віддати найдорожче, що у нього було — і батька, і товаришів, і вітчизну. Любов до панночки затьмарила йому очі, її хлопець поставив понад усе, понад обов’язок перед батьками, друзями і Батьківщиною. «Вітчизна моя — ти!» — каже Андрій, потомствений запорізький козак, дочці свого заклятого ворога, одного з польських воєвод. Заради цієї красуні виступає він проти своїх товаришів. «Охоплений палом і жаром битви», жадаючи відслужити пов’язаний панночкою на його руці «дорогий шарф, вишитий руками першої красуні», хлопець мчав, «як молодий тхор», роздавав удари наліво й направо, та «не бачив, хто перед ним був, свої чи інші які».


Але добре бачив, хто перед ним, старий тарас Бульба. На відміну від свого сина, у Тараса найголовнішими в житті були товариші, віра і вітчизна. Тому трагедія Андрія, яка полягала у конфлікті між коханням та обов’язком перед батьківщиною, стала у той же час трагедією і для його батька. І в цьому конфлікті кохання ніяк не виправдовує зради, бо Батьківщина — це найдорожче, що є у житті кожної людини.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.