Українська література - шкільні твори - 2021

«Вечори на хуторі біля Диканьки» - Казковість гоголівського циклу (Гоголь)

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

«Вечори на хуторі біля Диканьки» Гоголя — надзвичайний твір. Його можуть читати і діти, і дорослі, за цим циклом створено мультиплікаційні та художні фільми і навіть мюзикл! Особисто мені дуже припав до душі цей твір, хоча я завжди більше захоплювався серйозною, філософською і науковою літературою.

«Вечори на хуторі біля Диканьки» є дуже цікавим твором з багатьох причин. По-перше, читачів завжди дуже захоплює народна демонологія, яку так вміло використав Гоголь у своїх творах. Крім того, у формі казкових розповідей Гоголь виклав безліч глибоких ідей. А щоб викрити людські вади та недоліки, як виявилося, не обов’язково створювати наскрізь негативних персонажів. Адже Гоголь зробив це через м’який гумор, приємні і потворні образи, які викликають щиру посмішку — і не більше. Хоча слід віддати авторові належне: така побудова повістей абсолютно виправдана. Бо всі ідеї, які він вкладав у цей твір, він передав повно та яскраво.

Чому ж письменник створив цей цикл саме казковим? Передусім, Гоголь змальовує не тільки окремі образи, а й образ усього українського народу через окремих героїв. Він знайомить світ зі своїм народом, змальовуючи його веселим, працелюбним, поетичним. І, звісно, фольклор та вірування кожного народу є дуже важливими під час його змалювання. І автор це врахував, тому насиченість фольклорними елементами додає творові казковості. Але Гоголь не ідеалізує українців, він все одно вказує на деякі недоліки ментальності, зображуючи їх гумористично та весело. При цьому він підкреслює, що й самі українці залюбки сміються із власних вад. Тому майстерне поєднання захоплюючої форми, інформативного змісту та повчального підтексту робить твір настільки популярним та художньо цінним.

Гоголь передає сам дух народу не тільки через сюжетні елементи, але й через мову твору. Цикл написано російською, проте мова настільки насичена розмовними народними елементами, що національний колорит переданий повно і просто Геніально.

Створенню колориту сприяє і вищезгадана казковість, бо кожному народу притаманні оригінальні вірування, і навіть коли ці вірування наївні та забобонні, вони все одно є частиною народної душі.

Мені подобається казковість творів Гоголя, бо я з дитинства чув від бабусі подібні казкові розповіді, де героями були русалки, мавки, козаки. І зараз мені здається, що я знову із захопленням слухаю бабусю і вона мені читає «Вечори на хуторі біля Диканьки»… І тому я б радив прочитати цей твір усім: захопитися цікавими подіями, оцінити доверпіену форму та художню мову твору, згадати відомі з дитинства образи, знайти новий повчальний зміст та й просто отримати задоволення від дуже гарної книжки…На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.