Українська література - шкільні твори - 2021

Тема вірності та зради в повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

I. Вступ. Історія написання повісті. (Повість створювалася майже дев’ять років, перед її написанням Гоголь багато працював над вивченням історичних матеріалів про народні повстання.)

II. Головна тема повісті — героїчна боротьба українського народу за своє національне звільнення. (Два ворожих табори: український народ і польська шляхта, польські магнати.)

III. Образи борців за волю.

1. Образ Тараса Бульби. (Могутня людина, залізна воля, мужність, щедра душа, надзвичайна простота, хоробрість, ненависть до ворогів вітчизни, гордість за своїх синів, понад усе цінує узи товариства.)

2. Образ Остапа. (Прямодушність, любов до вітчизни, вірність козацькому братерству, обов’язку, мужній, стійкий, непохитний воїн, надає перевагу загибелі перед зрадництвом.)

3. Сподвижники Тараса. (Відданість загальній справі, віра у святість своєї мети, у безсмертя свого народу, гарячий патріотизм, готовність іти до кінця і гідно прийняти смерть.)

IV. Образ Андрія. (Хоробрість, потайливість, схильність до самотності, пристрасність, палкість почуттів, що переважають над розумом; захопившись красою, освіченістю, зовнішнім блиском польської аристократки, він пориває з традиціями свого народу, зраджує батьківщині і трагічно гине від рукн власного батька: «Я тебе породив, я тебе й уб’ю!»)

V. Висновок. (Торжество вірності обов’язку, своєму народу, широта героїчних характерів, перевага над своїми ворогами і зрадниками.)


У повісті «Тарас Бульба» М. В. Гоголь описує життя запорізьких козаків, їх боротьбу за свободу і незалежність.


Одна з головних тем твору - тема вірності і зради Серед козаків любов до рідної землі, вірність військовому обов’язку, почуття товариськості шанувалися найважливішими якостями.


Напередодні важкого бою наказний отаман Тарас Бульба говорить козакам: «Немає уз святіше товариства». Вірність цьому почуттю він проносить через все битви і випробування. У бою під Дубно він не раз поспішав на виручку товаришам. В останні хвилини життя він думає не про муках, які йому належить винести на багатті, а про те, як врятуватися козакам. «Вже вогонь піднімався над багаттям, захоплюючи його ноги», а очі старого полковника спалахнули радістю, тому що побачив він: козаки були вже на Дністрі, «кулі сипалися на них зверху, але не діставали».


Вірний своєму військовому обов’язку старший син Тараса Бульби Остап. Він хоробрий воїн, іеющій «виміряти всю небезпеку і всі положення справи». Але в важкому бою «схваті- ись з Остапом трохи не восьмеро разом» і взяли його в полон. До лобового місця полонені козаки, серед яких був і Остап, «йшли не боязко, чи не похмуро, ніс якоюсь тихою гордістю». Віра в справедливість своєї справи, за яке вони віддавали життя, надавала козакам сили, допомогла винести муки кари. Остап звернувся до товаришів із закликом: «Дай же Боже, щоб усі, які тут стоять єретики, не почули, нечестиві, як мучиться християнин!»


Вірність рідній землі звучить в словах спливав кров’ю Кукубенко: «Нехай же після нас живуть ще краще, ніж ми, і красується вічно улюблена Христом Руська земля!


Беззавітно люблячи свою батьківщину, козаки зневажали зрадників. А як же боляче було Тарасу, коли зрадником виявився його молодший син! Андрій був хоробрим воїном. Спостерігаючи за тим, які дива одним шаленим натиском своїм виробляв Андрій, дивувався старий Тарас і казав: «І це добрий - враг би не взяв його! - вояка! Чи не Остап, а добрий, добрий також вояка ». Але молодого Бульбу найбільше привертала сама битва, а не мета, в ім’я якої вона велася. У битві він чув «чарівну музику куль і мечів», нісся, як «п’яний, в свисті куль, в шабельному блиску і у власному спеку». Тому-то, коли Андрія попросила про допомогу прекрасна полячка, він зрадив своїх товаришів і перейшов на бік ворога. Для Тараса цей вчинок сина був тяжким горем. Старий полковник не може пробачити зради кому б то не було і вбиває Андрія, кажучи при цьому: «Я тебе породив, я тебе і вб’ю!»

Любов до рідної землі, вірність своєму народові, почуття товариськості роблять козаків непереможними. Своє захоплення запорожцями Н. В. Гоголь висловив такими словами: «Та хіба знайдуться на світі такі вогні, муки і така сила, яка б пересилила російську силу!»На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.