Українська література - шкільні твори - 2021

Тарас Бульба - уособлення українського козацтва (за повістю М. Гоголя «Тарас Бульба»)

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

«Думаєте, є що-небудь у світі, чого б побоявся козак?»

М. Гоголь, «Тарас Бульба»

1835 р. побачила світ збірка повістей М. Гоголя «Миргород». Більшість із творів була присвячена зображенню безбарвного і пустого провінційного існування. Завершує цю збірку героїчна повість «Тарас Бульба». Таке поєднання творів під однією обкладинкою не було випадковим. Адже Гоголь давнину пов’язує із сучасністю для повчання. Не знаходячи в сучасному житті героїчних характерів, письменник звертається до легендарної сторінки в історії України — доби Запорозької Січі.

Центральною постаттю твору є Тарас Бульба. Гоголю вдалося створити багатоплановий образ героя. Ми бачимо Тараса і в побуті, у повсякденних ситуаціях, і в бою. Пізнаємо його як відважного полковника, батька, суворого чоловіка, гостинного господаря, розумну і розсудливу людину, з веселою вдачею, щирим серцем і легким характером.

Тарас Бульба — живе втілення рис українського козацтва, його героїзму і волелюбності. Літній полковник — палкий патріот, грізний месник за пригноблених. Він відважний і мудрий полководець, який має безмежну повагу серед козаків. Коли в бою під Дубном прибули свіжі сили ляхів і стали тіснити запорожців, козаки хотіли бачити свого полковника в останню мить життя: «Але стоять козаіси, не хочуть умирати, не побачивши тебе в очі; хочуть, щоб глянув ти на них перед смертною годиною».

Тараса виховало суворе життя, сповнене бойових тривог, постійних сутичок то з татарами, то з ляхами. Шабля в бою була йому за матір, добрий кінь — надійним товаришем. Сміливий, загартований у боях, жив палкою любов’ю до Батьківщини і завжди був вірний своєму обов’язку. У битві він бився до останнього: його непритомного відбили козаки у ляхів. Зрадника Андрія Тарас убиває власними руками. А коли мужній Остап під час страти на мить знесилився і покликав батька, Тарас, наражаючись на небезпеку у польській столиці, одразу ж відгукнувся з натовпу, щоб підбадьорити сина. Вмираючи мученицькою смертю від ляхів, старий полковник думає не про вогонь, яким збиралися його палити, а про своїх товаришів, дбає про те, щоб вони утекли від ворога.

Змальовуючи образ великої звитяжної сили, Гоголь, проте, не ідеалізує Тараса. З різних епізодів твору ми дізнаємося, що він буває грубий, різкий, упертий. Але, попри всі ці хиби, Тарас — герой, який викликає захоплення своїм героїзмом, відвагою, відданістю рідній землі і своїм товаришам.

Тарас Бульба — невід’ємна частина українського козацтва, історія якого овіяна невмирущою славою.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.