Українська література - шкільні твори - 2021

Патріотичний пафос повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

I. Історична доба, відображена в повісті«Тарас Бульба». (У повісті М. Гоголя відображено події, які відбувалися у XVII ст., коли запорозькі козаки самовіддано боролися проти гнобителів українського народу.)

II. Запорозька Січ — оплот українського козацтва. (Твір прославляє Запорозьку Січ, яка була тією вольницею, де народжувалися сильні, волелюбні натури. «Запорозька Січ — це гніздо, звідки вилітають усі ті горді та міцні орли-ко- заки, звідки розливається воля на всю Україну».)

III. Уславлення священного почуття товариства. (Запорозьке козацтво являло собою нерозривну єдність, воно було єдиним організмом, у якому всі пов’язані узами священного товариства. Тарас Бульба страчує свого сина, бо він зрадив козаків. Непритомного Бульбу козаки відбили у поляків у бою під Дубно, а потім два тижні старий Товкач віз свого порубаного товариша на січ, оберігаючи його, як дитину.)

IV. Широка картина народного руху. (Повість Гоголя «населена» великою кількістю яскраво змальованих образів козаків, які самовіддано борються за незалежність. Цим автор показує масштабність народного прагнення до волі. Це й Мусій Шило, Кукубенко, Степан Гуска, Бовдюк та інші. Вони готові на самопожертву заради України.)

V. «Тарас Бульба» — історична народно-героїчна епопея. (У долях героїв твору показана історія волелюбного українського народу, для якого свобода своєї Батьківщини була найбільшою цінністю у світі.)


«Думаєте, є що-небудь на світі, чого б побоявся козак?»

М. Гоголь

Не знайшовши у своєму оточенні позитивних характерів, здатних стати зразками для наслідування. Гоголь звернувся до минулого, до XVI — XVII століть. Майже дев’ять років він писав свою історичну повість «Тарас Бульба», що вийшла 1842 року.

У цьому творі відбито епоху героїчної боротьби українського народу за своє національне звільнення. Центром визвольного руху стала Запорозька Січ, організація волелюбного українського козацтва, що знаходилася в середині XVI століття в пониззях Дніпра.

У повісті представлена широка картина народного руху, показано два ворожих табори: український народ і польську шляхту. Твір прославляє Запорозьку Січ, її дух товариства, оспівує прагнення запорожців до волі, їхню відданість батьківщині. Посилаючись на історичну правду. Гоголь показує, що саме із Запорозької Січі виходили мужні хоробрі вояки, «горді і міцні, як леви!»

Сам представник стародавнього козацького роду Гоголів-Яновських, письменник показав народ як велику силу, вперше у світовій літературі зробив його основним героєм художнього твору.

Гоголь не приховав ні брутальності моралі, ні «лютості» запорожців, пояснюючи це тим, що час був жорстоким, «коли людина вела ще криваве життя одних військових подвигів і загартовувалася в ньому душею, не відчуваючи людства».

Тарас веде життя, повне небезпек. Він здійснює бойові походи і проти турків, і проти ляхів. Нещадно карає польських магнатів за гноблення українського народу: «А Тарас гуляв по всій Польщі зі своїм полком… Багато побив він усякої шляхти, розграбував найбагатші і кращі замки». У повісті показано, як у вогні народної боротьби розпалюється могутнє почуття любові до батьківщини.

Події «Тараса Бульби» відбуваються до 1654 року, тобто ще до часів правління Богдана Хмельницького, але в повісті чітко окреслена ідея єднання українського і російського народів. Заслуги і вік уже давно дозволяють Тарасові піти на відпочинок. Але поки кордони батьківщини в небезпеці, а руки можуть тримати шаблю, він вважає себе мобілізованим. Загальнонародна справа стає його особистою. Без цього він не уявляє життя. Захищати батьківщину Бульба вирушає разом зі своїми синами й іншими козаками, своїми однодумцями: Мусієм Шило, Степаном Гускою, Демидом Поповичем, Бовдюгом, Кукубенко. Тарас Бульба каже про це: «Немає уз святіше товариства!»

Повість «Тарас Бульба» — історична народно-героїчна епопея. У долях її головних героїв показана історія народу. Ми по праву вважаємо Тараса Бульбу народним героєм, тому що він боровся за незалежність своєї батьківщини і жив однією мрією: «Нехай же цвіте Руська земля!»На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.