Українська література - шкільні твори - 2021

Змалювання народних звичаїв та обрядів у повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

Видатний російський письменник М. Гоголь народився і провів своє дитинство на мальовничій Полтавщині. З юних літ полюбив він українську природу, звичаї та обряди українського народу. Після закінчення Ніжинської гімназії Гоголь опинився у Петербурзі, і там йому не вистачало сонячної України, мелодійних народних пісень, гострого українського гумору. Саме тому Гоголь звертається до матері та друзів з проханням надіслати йому цікаві історії та повір’я українців, легенди та перекази. Вони були багатим джерелом для письменника. І незабаром він створює збірку чудових повістей «Вечори на хуторі біля Дикань- ки». Ця збірка принесла М. Гоголю славу і популярність.

Одна з найкращих повістей збірки — «Ніч перед Різдвом». Чудова ясна морозна ніч. Місяць велично піднявся у небо посвітити добрим людям і всьому світу, щоб усім було весело колядувати і славити Христа.

Є у нашого народу такий давній звичай. Напередодні Різдва, у Святвечір, молодь ходить від хати до хати і співає під вікнами колядки. Кажуть, у давнину наші предки-язичники вважали Коляду за бога. З тих часів і походять колядки. Та в християнські часи в колядках співають про народження Христа, бажають здоров’я господарю, господині, їхнім дітям. Колядникам господар чи господиня завжди кидають у мішок ковбасу, паляниці, горіхи, різні солодощі, гроші.

Дівчата і парубки вийшли на вулицю, осяяну місяцем. Як добре бути в компанії дівчат і парубків, разом з ними і жартувати! Веселою юрбою з мішками подарунків, пустуючи і сміючись, ковзаючись та кидаючи один в одного сніжки, іде від хати до хати молодь.

А ті, хто залишився цього вечора вдома, збираються всією родиною за святковим столом. На стіл ставлять пісні страви. Головною стравою на Святвечір є кутя — варена пшениця з маком і медом.

А наступного дня ще до світанку люди ідуть до церкви. Усі одягнені в найкраще вбрання. На головах дівчат яскравіють стрічки, на шиях виблискують намиста, хрести, дукати. Усі люди всміхнені, бо настало свято.

Христос народився!На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.