Українська література - шкільні твори - 2021

Фантастичне та комічне в повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»

Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

І. Відьма верхи на мітлі. (У ніч перед Різдвом із труби однієї з хат повалив чорний дим і разом з ним вилетіла верхи на мітлі відьма. Вона чорною цяткою мигала в небі. Там, де вона промайнула, зірки зникали одна за одною. Незабаром відьма набрала їх повний рукав.)

1. Місяць у чорта в кишені. (Ризикуючи обпектися, чорт схопив рукою місяць і сховав його в кишеню. І всюди зробилося так темно, що не кожний знайшов би дорогу до шинку, не тільки що до дяка.)

III. Гостинність Солохи. (Досхочу побавившись, відьма прошмигнула назад у трубу будинку і перетворилася в звичайну жінку на ім’я Солоха, що вміла причаровувати до себе етатечних козаків. У ніч перед Різдвом кожний козак неодмінно хотів заглянути до Солохи на вогник. А щоб гоеті не побачили один одного, хитра Солоха звеліла їм ховатися в мішки.)

IV. Пацюк перед миекою з галушками. (Поки Солоха вирішувала дещо незвичайним епоеобом проблему з гістьми, пузатий Пацюк віддавався трапезі.)

V. Коваль Вакула верхи на чорті. (У ніч перед Різдвом Вакула виконав бажання краеуні Океани: вирушив верхи на чорті до Петербургу, до самої цариці, за башмаками для коханої.)

VI. Читаючи «Ніч перед Різдвом»… (Читаючи повіеть, ми вболіваємо за її героїв, дивуємоея їхнім пригодам, сміємоея разом з Гоголем над жадібними, дурними, чеетолюбними. Ми радіємо тому, що зрештою перемагає кохання. Оксана полюбила Вакулу і згодна була стати його дружиною навіть без башмаків від цариці.)


Чарівна ніч перед Різдвом в одноіменній повісті М. Гоголя починається з фантастичної події. Із труби однієї з хат повалив чорний дим і разом із ним ви

летіла верхи на мітлі відьма. Там, де вона пролітала, зірки зникали одна за одною. Незабаром відьма набрала їх повний рукав. Чорт, що також з’явився у нічному небі, обпікаючи руки, схопив місяця та й сховав його до кишені. І тому зробилося так темно, що нічого вже не можна було розгледіти. Навіть дорогу до шинку важко було знайти.

Досхочу побавившись у небі й відчувши холод, відьма прослизнула у трубу хати й перетворилася на звичайну собі жінку на ім’я Солоха. Вона славилася у селі тим, що вміда причаровувати до себе статечних козаків. Чорт слідом за Со- лохою через пічну трубу проникнув до хати.

Чого тільки не буває у святкову ніч! То ж і коваль Вакула мандрує з Дикань- ки до Петербурга верхи на чорті, щоб дістати для своєї коханої Оксани черевички самої цариці. Зустрівшись у столиці з запорожцями, парубок потрапляє до царського палацу, і цариця дарує йому невимовно красиві черевики.

А яке ж свято обходиться без жартів і сміху! Сміються парубки та дівчата, ходячи з колядками від хати до хати. Сміється й читач над козаками, які у різдвяну ніч вирішили навідатися до Солохи на вогник. Ніхто з Солошиних гостей: ані голова, ані дяк, ані чорт, ані Чуб — не хотіти, щоб їх там хтось бачив. То ж Солоха ховає своїх кавалерів у мішки з-під вугілля. І такий комічний вигляд вони мають, коли їх дістають із тих мішків парубки та дівчата, думаючи, що там лежать паляниці та ковбаси!

Сміється читач і над пузатим Пацюком, що віддавався святковій трапезі у дуже незвичайний спосіб. Він сидів на підлозі по-турецьки перед невеликою діжкою, на якій стояла миска з галушками, і сьорбав з миски юшку, хапаючи час від часу зубами галушки. А вареники самі летіли з миски прямо в роззявлений рот Пацюка, який обтяжував себе лише жувати та ковтати їжу.

У ніч перед Різдвом чорт, який хотів посміятися з людей, був ошуканий сам. Замість того, щоб дошкулити Вакулі, якого він ненавидів за малярські здібності, нечистий виконує всі бажання коваля та ще й одержує в нагороду три удари хворостиною по спині.

Повість М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» входить до першої збірки письменника «Вечори на хуторі біля Диканьки». В цих повістях автор змалював милу його серцю Україну, де він народився та виріс. У них химерно переплелися давні легенди й картини життя простих українців, фантастичне й комічне.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.