Українська література — шкільні твори - 2022

Роман «Тигролови» Івана Багряного як український бестселер

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Варіант 1

Чимало талановитих українських письменників жили й працювали в жорстоких умовах радянського терору. Одним із таких митців, життя яких було сповнене поневірянь і перешкод, був Іван Багряний — поет, прозаїк, публіцист. Частину свого життя Іван Багряний провів у засланні, далеко від Батьківщини, де його творчість піддавалася невиправданій критиці. Але час, проведений на Далекому Сході, збагатив письменника життєвим досвідом, тож багато його творів містять автобіографічні мотиви.

Особливе враження справив на мене пригодницький роман Івана Багряного «Тигролови». Я вважаю, що цей твір недарма включено до навчальної програми з української літератури, адже він є надзвичайно повчальним для людей будь-якого віку. Автор порушує у творі ряд важливих проблем, одні з яких є вічними (кохання та стосунки між людьми, добро і зло, людина й суспільство), а інші були притаманні саме його епосі. Серед останніх проблем можна назвати панування тоталітаризму на території Радянського Союзу, знецінення особистості й людських почуттів, жорстокі та підступні методи роботи каральних органів. Іван Багряний сміливо викриває російський великодержавний шовінізм, засуджує дії радянської влади на українській землі та за її межами. Цій меті послуговує й система персонажів твору, і продуманий сюжет, й авторські відступи, у яких Іван Багряний висловлює власну думку щодо нещасть рідної землі. Усі ці фактори зумовили те, що роман став українським і світовим бестселером, був перекладений багатьма мовами й досі користується шаленою популярністю серед читачів.

Головним героєм твору є молодий парубок-українець, на ім’я Григорій Многогрішний, який любив свою Батьківщину й за це отримує покарання від радянських спецслужб. Також ми дізнаємося, що Григорій є предком гетьмана Лівобережної України Дем’яна Многогрішного, якому довелося стати першим каторжанином Сибіру. Не випадково така ж важка доля випала й нашому герою, проте його сила волі, цілеспрямованість у боротьбі за власне життя, сміливість і почуття справедливості не дозволили парубку загинути в концтаборах, поринувши в безвість. За тисячі кілометрів від України Григорій знаходить добрих людей, що стали йому рідними. Родина Сірків, які є українцями за походженням, уже багато років поспіль проживає в суворій тайзі, але зберігає й цінує українські звичаї і традиції. Саме тут герой зустрічає своє кохання; саме тут має статися вирішальний двобій між Григорієм і його головним ворогом, майором НКВС Медвином. На мою думку, це не лише двобій протилежних особистостей, це двобій різних ідеологій, запекла битва, в якій все ж таки перемагає добро й справедливість. Роман має щасливу кінцівку: закохані Григорій і Наталка, дочка Сірків, вирушають в омріяну Україну. Звичайно, попереду їх чекає чимало небезпек, але сміливі завжди мають щастя.

Роман «Тигролови» — це твір, який варто прочитати кожному. На його сторінках ми можемо прочитати історію нашої нації і її боротьби за кращу долю, в якій загинуло багато синів українського народу. Проте цей твір вселяє оптимізм і віру в щасливе майбутнє, де кожна людина буде вільною.

Варіант 2

Поневажуваний, а то й одверто переслідуваний характер української культури, обтяжений існуванням мовного бар'єру принаймні на східноукраїнських землях, спричинився до дефіциту творів, які б викликали жваву реакцію не тільки в колі літераторів, стали модними в буквальному значенні цього слова.

Одним із винятків із цього правила є "Тигролови" Івана Багряного. Роман написаний у Львові 1943 р., коли місто було островом української культури, який не знав утисків фашистського або комуністичного режиму. Висунутий на участь у літературному конкурсі, посів перше місце разом із романом Тодося Осьмачки "Старший боярин" і одразу ж отримав широку популярність. Багряний робив усе, щоб його роман з'явився в перекладах: англійською, голландською, німецькою. Загальний наклад "Тигроловів" іноземними мовами перевищив мільйон примірників, що дало змогу американським критикам зарахувати цей роман до категорії бестселерів. Нашим завданням буде проаналізувати даний текст і виокремити його чільні риси, які б дозволили виробити "матрицю" українського бестселеру.

Переживши юнацьку віру в національну революцію й чорне розчарування від грубого потоптання її ідеалів у тридцятих роках, Багряний шукав докази невмирущості свого народу, ґрунту для подальших надій на його світле майбутнє (повість-бо створювалася в період пожвавлення української культури під час фашистського правління, коли ще були живі надії на створення "нової України" в "новій Європі"). "Моделлю", "лабораторією" такого ґрунту були далекосхідні українці — люди, які зберегли національну гідність, традиції й загартувалися в двобої з природою, випаливши "пережитки цивілізації": манірність, розбещеність, лицемірство.

Задля того, щоби створити "нову Україну", слід створити "нового українця" — представника української еліти. Текст роману — це хроніка народження героя. Символіку й ритуали цього народження Багряний черпає з історії старої української еліти — козацтва. Напруженням останніх сил нащадок козацької шляхти Григорій Многогрішний тікає зі світу цивілізації (втеча з арештантського потяга), долає світ природи і, з ризиком для життя врятувавши дочку патріарха козацького роду Сірків, опиняється в їхньому середовищі. Його зустрічають, як прибульця на Січ: дають притулок, нагляд, захист, аж до гвинтівки з конем — він стає повноправним членом братства.

Далі йде ряд випробувань, коли новак має довести, що він є людиною вищого ґатунку: 1) стрільба, 2) орієнтація на місцевості, 3) нічний пошук води. Після успішного складання "вступних іспитів" новакові на загальних сходинах дають нове ім'я ("інженер") і відбувається святковий бенкет (вечеря). Осягаючи козацькі таємниці, майбутній герой проявляє надприродні здібності й уміння: отримує прихильність фортуни, перемагає зміїну отруту, переживає внутрішнє очищення (лазня), бере участь у містичних ритуалах (Різдво). Останній етап — це таємна розвідка (рейд на Хабаровськ), де на користь його обраності свідчать: одяг, загальна увага, зокрема й жінок, фізична й психологічна вищість та вершинне випробування (полювання на тигра).

Так автор відповідає на питання, яке прозвучало на початку роману: який Кирило Кожум'яка чи Юрій Переможець (тобто міфічний герой) зможе здолати дракона — вибороти право свого народу на майбутнє? Новонароджений герой готовий до бою з драконом і отримує перемогу, вбиваючи уособлення цієї імперської системи — інквізитора НКВС, майора Медвина.

Григорій Многогрішний є абсолютним центром оповіді. Основними персонажі стають тільки з огляду на безпосередні взаємини з ним: Сірки, тигр, Медвин. На рівні образів головний конфлікт твору проявляється в намаганні цивілізації підкорити первісну природу і знищити її дійсних мешканців (тубільців та українців). Новонароджений герой Многогрішний перемагає Медвина, а, одружившись із дочкою "короля нетрів", стає повноправним хазяїном тайги, й відтепер його втеча до Маньчжурії — не відступ, а початок визвольної боротьби за свою землю і народ.

Таким чином, чільні особливості цього тексту збігаються з особливостями останніх текстів — "кандидатів у бестселери", особливо "Елементалу" Василя Шкляра: ідеалізований образ сильної особистості, бійки й стрілянина, екзотизми, оптимістична й прозора ідеологія (обов'язковий хепі-енд), швидке розгортання сюжету, карколомна дія, кіносценарна структура, суміш соціальних, політичних і філософських елементів. Однак, на мою думку, саме звертання Багряного до глибинних прошарків українського менталітету є однією з основних особливостей впливу його текстів на читача.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.