Всі публікації щодо:
Розвиток мовлення

Творчі роботи наших відвідувачів

СЛАВЕТНИЙ ЛІКАР АГАПІТ

Тяжко захворів у Чернігові князь Володимир Мономах. Різні знахарі й цілителі бували в нього, але ніхто нічим не годен був допомогти. Здавалося, настала судна пора прощатися князеві з цим світом. Та хтось сказав, що в Києві, в монастирі Феодосія Печерського живе незвичайний чернець на ймення Агапіт, який лікує всі хвороби й повертає всіх з лабет смерті до життя.

Послали од Чернігова до Києва гінців. З’явилися вони до ігумена монастиря й прохають негайно відпустити знахаря-чудотворця Агапіта до Чернігова. Той відповів, що не владен над Агапітом і не може давати йому ніяких наказів : Агапіт всеодно учинить так, як сам вважає за потрібне.

Попрохали покликати Агапіта. Прийшов він, уважно вислухав Мономахових послів. Зітхнув і відповів, що наклав на себе обітницю, заприсягся перед Богом ніколи не кидати стін святої обителі, а тому й не може рушити з ними на Чернігів. Однак обов’язок лікаря не дозволяє йому лишити Володимира Мономаха без допомоги. І не тому, що то славетний князь, великий син Руської землі. Для Агапіта всі хворі рівні, всі однакові, ніколи й нікому не надає він переваги, всіх прагне зцілити від недуги. І передав через посланців чудодійне зілля для Мономаха. Ще й запевнив, що той скоро стане на ноги.

І сталося диво. Князь Володимир Мономах, який сумно думав, що йому вже ніколи не топтати рясту, одужав. Радість його була невимовна. Він вирішив озолотити ченця на віддяку за його лікарське мистецтво.

І знову мчали Мономахові посланці до стольного гада Києва, до чернечих печер. Везли Агапітові багато золота. Але він, дізнавшись про мету їхнього приїзду, навіть не вийшов до них. Переказував, що не торкнеться до золота і звелів роздати його убогим біля воріт монастиря. Тоді вважатиметься, що він одержав княжу винагороду. Ошелешені посланці виконали Агапітове побажання.

Чимало таких епізодів в Агапітовій біографії. Славетний лікар, з яким на той час ніхто не міг зрівнятися мистецтвом повертати людей до життя, ніколи не брав ніяких винагород за свою роботу. І навіть саму думку про них вважав гріховною.

Він зціляв недугу зіллям і словом. Знався на травах, на їхніх чудодійних властивостях і допомагав хворим різними відварами. А слово його, як сказали б, мабуть, сучасні медики, було словом талановитого екстрасенса. Те слово також благотворно впливало на людей, заспокоювало їх, одганяло переляк і тривоги, викликані недугою.

Звичайно ж, він був не єдиним лікарем у монастирі. Багато ченців вивчало медицину й ставало знахарями-чудодійниками. Але найбільша слава йшла по всій Руській землі саме про Агапіта.

Петров Олександр