Всі публікації щодо:

Творчі роботи наших відвідувачів

Мій улюблений письменник Микола Носов

Найважчим завданням для любого митця (будь то актор, режисер чи письменник) e зацiкавити дитячу аудиторiю. Адже дiти тонко вiдчувають фальш i абсолютно не схиляються нi перед будьякими авторитетами. Знаю по собi, бо для мене iсну один eдиний критерiй цiкаво чи не цiкаво. Виходячи з цього, можу смiливо стверджувати, що eдиним дитячим письменником у повному сенсi ось вже 80 рокiв e Микола Миколайович Носов без перебiльшення, генiй дитячоi лiтератури, людина широкоi душi, неймовiрноi фантазii i легкоi вдачi. Тим бiльше пишаюсь, що Микола Миколайович Носов мiй спiввiтчизник, уроженець Киeва. Наш стольний град дав свiту багатьох генiiв у рiзних сферах науки i мистецтва. Iнша рiч, що реалii того життя змушували iх жити i творити в iншiй столицi на благо iншоi держави. Але це не e темою нашоi нинiшньоi розмови i абсолютно не зменшуe заслуги всiх цих генiiв i корифеiв. Скорше, навпаки.

Так ось. Народився Микола Миколайович Носов 23 листопада 1908 року в Киeвi у родинi актораестрадника. Атмосфера любовi i взаeмоповаги у сiм“i сприяла розвитку творчих здiбностей малого Миколки. Але рiзнi революцi i нестабiльнiсть у краiнi, якi позначилися на добробутi родини, змусили юнака пiсля закiнчення школисемилiтки шукати заробiтку. Вiн кiлька рокiв працював на бетонному заводi. Важка праця не вiдбила потяг юнака до навчання i творчостi.Тому при першiй лiпшiй нагодi дев“ятнадцятирiчний Носов успiшно склада iспити у Киiвський художнiй iнститут. Навчання приносить юнаковi неабияку насолоду. Та в 1929 роцi вiн приймаe рiшення перевестися на навчання у Московський iнститут кiнематографii на режисерський факультет. Очевидно, далося взнаки тодiшнe повальне захоплення кiно. А можливо, сподiвання, що саме у Москвi буде бiльше шансiв для самореалiзацii . В 1932 роцi Носов успiшно закiнчив ВДIК i бiльше 20 рокiв пропрацював кiнорежисером i художникоммультиплiкатором. Працював плiдно i рiзнобiчно: знiмав i мультики, i художнi фiльми. А за створення учбових фiльмiв для Червоноi Армii у роки Другоi Свiтовоi вiйни в 1943 р. був нагороджений Орденом Червоноi Зiрки.

Микола Миколайович мав гарну родину i був чудовим батьком. Щоб потiшити сина, з яким вiн проводив менше часу, нiж хотiв би, почав вигадувати короткi, але дотепнi оповiдання. Цi оповiдання про життя звичайних хлопчакiв неймовiрним чином подобалися не тiльки близьким автора, а усiм, хто мав нагоду iх прочитати. Друзi наполягали на iх публiкацii. I в 1938 роцi стався лiтературний дебют Носова. Успiх був шалений. З того часу найвiдомiший в краiнi дитячий журнал Мурзiлка“ друкував усi оповiдання Носова, якi вiн тiльки пропонував редакцii. Всi твори автор пише доступною, але надзвичайно образною мовою, з тонким вiдчуттям дитячоi психологii. Складалося враження, що це самi дiти зi сторiнок журналу розповiдають про своi походеньки. Саме така невимушенiсть оповiдi дозволила завоювати визнання як у дiтей, так i у дорослих. Раннi оповiдання були об“eднанi у збiрку Туктуктук“, яка побачила свiт у 1945 роцi. В наступнi десять рокiв Носов випускаe ще кiлька творiв,якi стають, говорячи сучасною мовою, бестселлерами. Це Весела сiмейка“, Щоденник Колi Сiнiцина“, Вiтя Малeeв у школi i вдома“. I вже тiльки цiei лiтературноi спадщини досить, щоб назавжди увiйти в кагорту найкращих дитячих письменникiв краiни. Та Носову судилося стати генieм свiтового рiвня. Тож вiн не спочивав на лаврах, а продовжував наполегливо творити.

В 1953 роцi Микола Носов явив свiту повiсть, яка перевернула традицiйне уявлення про дитячого героя. Народився Незнайко наiвний i допитливий, одержимий жагою дiяльностi, лоботряс i бешкетник, який постiйно потрапляв у незвичайнi, часом комiчнi ситуацii. Успiх повiстi Пригоди Незнайки та його друзiв“ був настiльки шалений, що спонукав автора працювати над продовженням. В 1958 роцi автор випустив романказку Незнайко у Сонячному мiстi“, а в 1964 заключну частину вже тепер трилогii про життя коротунiв Незнайко на Мiсяцi“. За цieю трилогieю було знято кiлька мультиплiкацiйних фiльмiв, серед них надзвичайно успiшним став сучасний повнометражний мультфiльм Незнайко на Мiсяцi“, який дав фору багатьом голлiвудським стрiчкам.

Та Микола Носов не зупинився на досягнутому. Зпiд його пера вийшло ще чимало творiв як для дiтей, так i прозаiчних творiв, кiносценарiiв i мемуарiв. В кiнцi 50х рокiв один авторитетний мiжнародний журнал пiдрахував, кого iз росiйських письменникiв частiше всього перекладають на iноземнi мови. Очолили список Максим Горький i Олександр Пушкiн. А третiм iшов дитячий письменник Микола Носов. Хiба це не доказ любовi шанувальникiв i визнання таланту у всьому свiтi?

Микола Миколайович Носов прожив довге, надзвичайно змiстовне i плiдне життя.На вiдмiну вiд багатьох письменникiв, був визнаний не тiльки шанувальниками, а й владою ще за життя. Помер письменник 26 липня 1976 року у Москвi. Але героi його творiв живуть i нинi. Скажу вiдверто, у наш час тотальноi американiзацii комп“ютеризацii дiти читають доволi мало. Та чесно кажучи, хто творiв Миколи Носова не читав, той справжнього дитинства не мав. Тож знайдiть час i пориньте у захоплюючий свiт, створений для нас, дiтей, великим чарiвником Миколою Миколайовичем Носовим.

Олександр Олександрович Петров