Всі публікації щодо:

Творчі роботи наших відвідувачів

ЗДРАСТУЙ, ШКОЛО!

Так кажемо ми, входячи на шкільне подвір’я першого вересня. А якби школа могла відповісти нам, що б вона сказала? Дзвінко й голосно, як це робимо ми, вона сказала б :”Добрий день! Здрастуйте!” А потім тихіше –„Дзієнь добри!”, а ще тихше –„Гутен таг!” і зовсім тихо – „Салют!” Дивно, правда? Від кого школа взяла ці привітання? Хто й коли вітав її цими словами?

Школа наша, виявляється, дуже стар. Їй уже 24 століття. Коли вона з’явилася, стародавні греки назвали її СХОЛЕ. Нам би ця перша школа здалась досить дивною. Якби вдалося в ній побувати. Це було місце, де діти проводили свій вільний час.

Та могли відвідувати школу не всі діти Стародавньої Греції, а лише хлопчики з віль-них родин. Дітей рабів до школи не приймали, не ходили до школи й дівчатка.

Школи були не однакові, а різні. В кожній з них навчали якомусь одному предмету. Спочатку хлопчики ходили до школи, в якій учили читати, писати й рахувати. З цієї школи вони переходили до іншої, де їх навчали співів, музики та поезії. Завершувалося навчання в спеціальній школі, яка готувала майбутніх воїнів. Тут хлопці загартовувалися, вчилися володіти різними видами тогочасної зброї. Школи ці не були державними, а належали окремим людям. Кожен власник школи заводив у ній свої порядки.

А що означає слово „СХОЛЕ”? Воно спочатку означало „затримка”, потім „заняття у вільний час”. Далі цим словом греки почали називати читання, а ще пізніше – лекцію.

До нас, на наші слов’землі, школа прийшла тисячу років тому. І була вона на початку дуже схожою своїми порядками на оту давньогрецьку. Так само вчилися в ній діти заможних людей, так само учні піднімалися сходинками наук.

По дорозі до нас школа побувала у Стародавньому Римі, де учні вітали її словами „Салют!” У німецьких землях учні, приходячи в школу, чемно промовляли :”Гутен таг!” У польській школі учні казали і кажуть сьогодні :”Дзієнь добри!” А оскільки польська мова теж слов’янська, як і українська, то перекладати це привітання не треба – і так зрозуміло : ”День добрий!”

Так грецьке слово СХОЛЕ по дорозі до нас стало школою.

Петров Олександр.