Творчі роботи наших відвідувачів
МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ
ОБРАЗ МИХАЙЛИКА ЗА ПОВІСТЮ М.СТЕЛЬМАХА „ЩЕДРИЙ ВЕЧІР”

Михайло Стельмах – самобутній талант. Його творчість відзначається вмінням тонко проникати в психологію людини. Це зумовлено ще й тим, що М.Стельмах був учителем-словесником. Тому з такою правдивістю змальовані в його творах діти.

Михайлик – головний герой повісті М.Стельмаха „Щедрий вечір”. Він росте в сім’ї панаса Дем’яновича гарною, чемною. Доброю дитиною. Хлопчик бачить світ крізь призму казок, які розповідала йому бабуся. Він любить природу в усьому її розмаїтті: зорі у високому небі, перепілку у житі і стук дятла, запах сіна. Дуже радіє хлопчик приходу весни, літа. Бо допомагатиме батькам. Пастиме Обмінну на паші в лісі. А жати жито справжнім серпом! По-дорослому! Автор передає почуття хлопчика при посвяченні батьками в женці як вікову хліборобську традицію. Михайлик старанно працює, не відчуваючи втоми, до найурочистішої хвилини, до першого снопа, який на свят-вечір стоятиме на найпочеснішому місці в хаті – на покуті.

Хлопчик дуже любить тварин. Його друзями були й качка крива, і пес Рябко, і стара кобила Обмінна. Якось батько хотів продати Обмінну, то у хлопчика на душі „стало так важко,що й не кажіть”. Тому й на ярмарку таку характеристику покупцеві дав. Що той аж здивувався. Але все-таки прийшлося продати тварину.

Найкращим другом Михайлика була Люба. Хлопчик уміє товаришувати, ніколи не дозволить собі скривдити дівчинку. Вони разом і в лісі, й на ковзанці. Дуже полюбляв хлопчина читати книжки, які купляв у хитрого Юхима. А коли записали у справжню бібліотеку. То це для Михайлика стало найурочистішою подією.

Автор змалював у творі народний обряд – свят-вечір. Хлопчина всотує оті примовляння батька на „хліб новий, на рій золотий, на щастя у дворі, на рогову й дрібну худобу в оборі” й вірить. Що „настане той час, коли господар на току буде зорі віяти, господиня в хаті золото трясти, а сиві срібноногі воли потягнуть за собою срібні плуги”.

Михайло Стельмах легко входить у світ дитячих мрій, фантазій. Це робить його твори цікавими й виховуючими. Бо в кожному Михайликовому вчинку відкриття чогось нового, захоплюючого. Все це свідчення непересічного таланту М.Стельмаха – неперевершеного знавця дитячих душ.

Петров ОлександрНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.