Всі публікації щодо:
Давня українська література

Творчі роботи наших відвідувачів

ВОЛОДИМИР ВЕЛИКИЙ – „ЯСНЕ СОНЕЧКО УКРАЇНИ”

Мабуть, жодна історична особа нашої давньої історії не була так високо шанована за життя й не була такою популярною у наступних поколінь, як Володимир Святославович. Уже відтоді, як князь сів на престол київський. Вся його діяльність була спрямована на зміцнення внутрішнього та зовнішнього становища держави.

За часів князя Володимира Україна була найсильнішою державою за всі часи свого існування. Як же князь Володимир зміцнив державу? Насамперед, Володимир об’єднав усі українські землі. Люди жили у спокої, тому що князь зміг домогтися згоди з сусідніми державами : Польщею, Болгарією, Чехією, Грецією.

Весь час свого правління Володимир Святославич вів уперту боротьбу лише з печеніга-ми, які час від часу нападали на українські землі зі сходу і нищили села й міста. А в ті часи захист Руської землі від зазіхань сусідів був головною турботою держави, що шанувалось у народі як вища княжа доброчинність. Ця героїчна боротьба і послужила стимулом для створення циклу билин про київського доблесного князя – Володимира „Красне сонечко”. Для захисту від кочівників Володимир Святославич звів мережу фортець уздовж Остра, Трубежу, Сули, Стугни. „ І воював він із печенігами, і одолів їх”.

Та найголовнішим досягненням Володимира було, без сумніву, впровадження у 988 році на неозорих землях Київської Русі християнства як офіційної державної релігії. Для цього він запросив грецького митрополита і священників, які почали хрестити народ спочатку у Києві, а потім і по всій державі. Цим актом Русь остаточно визнала своє місце в Європі. Значно розширилися її економічні та культурні зв’язки з багатьма європейськи-ми країнами. А в самій Русі бурхливо розвивалася писемність, література, архітектура. Нова релігія сприяла зміцненню державної єдності Київської Русі.

Крім Візантії, Київська Русь тоді підтримувала відносини з Німеччиною, Римом, Польщею, Чехією, скандинавськими країнами, що свідчило про її великий міжнародний авторитет. Все це дало підстави давньоруському письменнику, київському митрополиту Іларіону писати : „ Не в худій бо і невідомій землі володів (Володимир), а в Руській, яка знана і чута в усіх кінцях землі”.

Володимир Великий заснував нові міста, серед них – Володимир та Волинь. Побудував багато церков. Найкращою була Десятинна церква у Києві, названа так тому, що князь давав на її утримання десяту частину від своїх прибутків.

Під час князювання Володимира з’явилися перші срібні українські гроші. На одній стороні монети було зображення князя на престолі, а на другій – державний герб – тризуб.

Володимир допомагав бідним, сиротам, калікам, старцям. Тому всі називали його ласкаво „батечком” і „Сонечком Ясним”.

Князював Володимир Великий 35 років, помер у 1015 році. Поховали його в Десятинній церкві. Ім’я князя віднесено до лику святих, бо він охрестив Україну.

Петров Олександр