Всі публікації щодо:
Пісні

Творчі роботи наших відвідувачів

КОЛИСКОВА ПІСНЯ – СВІДЧЕННЯ МАТЕРИНСЬКОЇ ЛЮБОВІ

Важко переоцінити роль колискових пісень у житті українського народу. Під наспів матері виростали композитори, письменники, державні діячі, захисники Вітчизни, філософи. Лагідний материн наспів засівав дитячу душу любов’ю до людей, до природи, до всього живого.

За словами одного з древніх істоииків, яким убогим було б наше життя, якби не мамина пісня. А відомий український письменник Микола Ільницький у книзі „Ой зацвіла черемшина” відзначав 6 „Великі дороги в широкий світ завжди починаються від материнської пісні, співаної над колискою”.

Саме над колискою твориться найбільша таїна людського буття – переливання в душу дитини найщиріших материнських почуттів :

Ой щоб спало, щастя знало,

Ой щоб росло, не боліло,

На серденько не кволіло,

Соньки-дримки в колисоньки,

Добрий розум в головоньки.

Колискові, їх надзвичайна ліричність здавна привертали увагу діячів мистецтва. Їх публікували в своїх збірниках М.Максимович, А.Метлинський, Я.Головацький. Записували й друкували колискові пісні Марко Вовчок, Іван Франко, Борис Грінченко.

Та з особливою любов’ю до усної народної творчості ставилася славетна українська поетеса леся Українка, яка в 1890 році написала вірш „Колискова”, слова якого були покладені на музику Ю.Рожавського. Цей вірш – монолог матері, яка захоплена красою ясної місячної ночі. Пестливі слова „місяць яснесенький”,”промінь тихесенький” передають доброту й ніжність неньки. Вона хоче, щоб ще змалечку дитина знала всю правду про „тяжку хвилиноньку”,”гірку годиноньку”, які можуть принести лихо. Синові доведеться битися з лихою годинонькою, щоб вижити, щоб не бути невільником. А до таких битв треба готуватися змалечку, набиратися сил фізичних і духовних. В її „Колисковій” струменить думка про те, що коли діти сприйматимуть застереження матерів про тяжкі випробування, які траплятимуться на життєвому шляху, то виросттимуть загартованими, мужніми, отоді й настане в Україні воля. „Колискова” Лесі Українки – лірична поезія, в якій віддзеркалена щира відданість материнського материнського серця, турбота за майбутнє сина та віра у його щасливу долю.

Століттями звучать колискові, передаючи з покоління в покоління любов, ніжність, ласку та доброту – одвічні загальнолюдські цінності.

Петров ОлександрНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.